Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
podlaha
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Zateplením podlahy znížite tepelné straty. Foto: Flickr.com/spaceamoeba (licencia Creative Commons)
9. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tepelné čerpadlo ako zdroj vykurovania

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Predovšetkým majitelia rodinných domov i tí, ktorí chcú znížiť náklady na vykurovanie
Vstupná investícia od 9.700 eur
Miera úspory 40 – 80 % v porovnaní s plynovým alebo elektrickým kotlom – v závislosti od zvoleného primárneho zdroja energie
Doba návratnosti 6 – 8 rokov

Zamýšľali ste sa už nad tým, či zvolíte ako zdroj vykurovania tepelné čerpadlo? V súčasnosti hádam možno pojem tepelné čerpadlo považovať  za zdroj tepla, ktorý v spotrebiteľoch vyvoláva množstvo protichodných názorov. Pre jedných ide o ekologický zdroj vykurovania, s ktorým ušetríte a obsluhujete ho takmer bez práce, pre druhých je tepelné čerpadlo iba zbytočne veľkou investíciou, ktorá neprinesie žiadne úspory. Nič však nie je čiernobiele.

Čo je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlá sú zariadenia, ktoré umožňujú odoberať teplo z okolitého prostredia, prevádzajú ho na vyššiu teplotnú hladinu a cielene prenášajú ďalej na vykurovanie, ohrev teplej úžitkovej vody alebo vody v bazéne.

Využívajú princíp nízkopotenciálneho tepla z okolia, ktorého prečerpaním dôjde k zmene teploty na úroveň využiteľnú vo vykurovacom systéme či už pre nízkoteplotné (podlahové) alebo konvenčné (radiátorové) vykurovanie.

Tak ako všetky zdroje vykurovania aj tepelné čerpadlo má svoje pre a proti.

Výhody Nevýhody
 • nezávislosť od cien energií
 • nízka energetická náročnosť
 • ekonomické vykurovanie domu
 • úspora až 80% nákladov za energie
 • nízke prevádzkové náklady
 • rýchla návratnosť investície
 • ekologická prevádzka
 • komfortné vykurovanie
 • bezpečná prevádzka
vysoká obstarávacia cena, ktorá sa výrazne líši podľa veľkosti objektu, výkonu, ale aj podľa technológie

Využitie

Tepelné čerpadlo dokáže odoberať nízkopotenciálne teplo z prírodného prostredia a pomocou elektrickej energie ho premení na teplo vhodné pre vykurovanie, prípravu teplej úžitkovej vody a na ďalšie účely.

Tepelné čerpadlo možno využiť na:

 • vykurovanie – pre všetky typy vykurovacích sústav, avšak pre tepelné čerpadlá sú najvhodnejšie nízkoteplotné vykurovacie systémy
 • ohrev vody – tepelné čerpadlá sa používajú okrem vykurovania aj na ohrev vody, mnohé majú vstavaný zásobník teplej vody
 • chladenie – čoraz častejšie sa integruje funkcia chladenia, kedy pracuje naopak ako pri vykurovaní

Tepelné čerpadlá sa navrhujú podľa tzv. tepelných strát. Tepelné straty objektu – spotreba energie sa mení s vonkajšou teplotou. Všeobecne sa počítajú podľa územia. Predpokladaná spotreba energie však závisí predovšetkým od požiadavky členov domácnosti na vnútornú teplotu v dome. Tabuľkovo stanovené výpočtové teploty sú totiž stanovené pri 20°C.

Modelový príklad
Pri tepelných stratách 17 kW môžete pri využívaní tepelného čerpadla platiť 1.100 eur ročne za všetku spotrebovanú elektrinu.

Podľa čoho vybrať tepelné čerpadlo?

Pri výbere tepelného čerpadla by ste sa mali zamerať predovšetkým na vykurovací faktor (COP). Ide o pomer vykurovacieho výkonu a elektrického príkonu, resp. o množstvo tepla, ktoré sa vnesie do vykurovacieho systému v pomere k množstvu elektrickej energie dodanej pre pohon kompresora tepelného čerpadla. Pokiaľ je potrebné na 3 kWh vyprodukovanej tepelnej energie vynaložiť 1 kWh elektrickej energie, potom je vykurovací faktor = 3. Spravidla sa táto hodnota pohybuje v rozmedzí pre 2,5 – 4.

Okamžitá hodnota sa neustále mení podľa prevádzkových podmienok, a preto sa pre celkové hodnotenie používa tzv. prevádzkový (priemerný) vykurovací faktor za celú vykurovaciu sezónu. Čím je číslo vykurovacieho faktoru vyššie, tým je prevádzka tepelného čerpadla efektívnejšia.

Účinnosť tepelného čerpadla je vyššia v prípade, ak je vyššia teplota vonkajšieho prostredia odkiaľ sa teplo čerpá. Výhodnejšie je teplo zužitkovať v nízkoteplotnom (podlahovom, teplovzdušnom a pod.) vykurovacom systéme.

Pozor na správne dimenzovanie

Pri voľbe optimálneho výkonu tepelného čerpadla sa osvedčuje jeho dimenzovanie na pokrytie 70 – 90 % celkovej potreby tepla v objekte. Pri tomto spôsobe prevádzky prináša tepelné čerpadlo značné technické, no i finančné výhody. V prípade potreby dodáva do sústavy zostávajúce teplo doplnkový zdroj.

Ak si však na správne dimenzovanie nedáte pozor a výkon tepelného čerpadla bude naddimenzovaný, zvýšia sa vám obstarávacie náklady, a tým sa neúmerne predĺži návratnosť investície.

V prípade poddimenzovaného tepelného čerpadla dochádza k obmedzeniu činnosti  a vtedy je potrebné pri zimných teplotách využívať aj doplnkový zdroja tepla. čím sa môžu zvýšiť náklady.

Typy tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlo funguje na podobnom princípe ako chladničky. Chladnička odoberá teplo zvnútra a zadnou mriežkou ho vypúšťa von. Tepelné čerpadlo zas odoberá teplo zvonku a pomocou uceleného systému ho odovzdáva dovnútra vykurovaného objektu. Teplo čerpá z vonkajšieho vzduchu, vody alebo zeme (základnú schému činnosti tepelného čerpadla nájdete tu)

Typy tepelných čerpadiel sa odvodzujú od toho, z akého zdroja teplo odoberajú a akému médiu ho odovzdávajú. Ide o:

 • tepelné čerpadlo zem/voda,
 • tepelné čerpadlo vzduch/voda,
 • tepelné čerpadlo voda/voda,
 • tepelné čerpadlo vzduch/vzduch.

V súčasnosti získavajú tepelné čerpadlá čoraz väčšiu obľubu najmä pri novostavbách, ale je možné ich výhodne využiť aj pre staršie rekonštruované objekty. Časť energie odoberajú z obnoviteľných zdrojov, a preto patria k ekologickým alternatívam klasických zdrojov tepla.

Bez ohľadu na to, ktorý typ použijete, doma sa prikúrite klasicky radiátormi alebo vám teplý vzduch budú dodávať ventilátory.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.