Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tempo objavovania novej ropy vlani kleslo na minimum od roku 1952

Mimo Spojené štáty sa vlani objavilo 2,8 miliardy barelov nových zdrojov suroviny, čo odpovedá zhruba jednému mesiacu celosvetovej spotreby. So zahrnutím USA, kde aj napriek poklesu cien pokračovalo rýchle otváranie zdrojov bridlicovej ropy, sa objavilo 12,1 miliardy barelov. Aj to bolo stále najmenej od začiatku 50. rokov, kedy však bola veľkosť ropného sektoru oproti dnešku sedemkrát menšia, uviedli analytici banky.

Prudký pokles cien ropy od polovice roka 2014, ktorým trh reagoval na rastúce prebytky suroviny nad dopytom, primäl ropné firmy k výrazným škrtom v rozpočte na prieskum. Znížili sa investície do ďalšieho rozvoja starších ropných polí aj prieskumu nových zdrojov, čo by v nasledujúcich rokoch malo viesť k obmedzovaniu ťažby. Výdavky v tejto oblasti vlani klesli na zhruba 95 miliárd dolárov zo 168 miliárd USD o dva roky skôr, cituje zo správy banky agentúra Reuters.

Produkcia sa v predošlých rokoch výrazne zvyšovala, najmä v Severnej Amerike. Hlavným dôvodom bol vzostup investícií, ktorý motivoval prudký rast cien v predošlej dekáde. Aj vzhľadom na súčasné zvyšovanie ťažby v Iráne bude podľa analytikov krátkodobý dopad rušenia investícií obmedzený. Avšak aj pri najmiernejšom odhade budúceho dopytu, podľa ktorého svetová spotreba do roku 2030 klesne na 86 miliónov barelov denne, budú môcť súčasné ložiská kryť len asi dve tretiny tejto spotreby, uvádza Morgan Stanley.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) vlani klesli celosvetové investície do ťažby ropy kvôli prepadu cien asi o pätinu. Bol to najhlbší pokles v histórii odvetvia. Ceny ropy do konca roku 2015 stratili viac než 50 %, čo prudko znížilo návratnosť investícií do hľadania nových zdrojov suroviny a ťažby.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.