Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
7. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Témou predvolebného boja sa opäť stal SPP a tranzitný plynovod

Zajtra (8.3.) sa má uskutočniť valné zhromaždenie spoločnosti SPP, na ktorom sa má hovoriť o prevode časti majetku na dcérsku spoločnosti „eustream“. Za zvolanie hlasovalo päť z piatich prítomných členov predstavenstva, z ktorých dvaja boli nominantmi štátu. Tí mohli hlasovať len so súhlasom ministra hospodárstva SR Juraja Miškova, uviedol dnes na tlačovom brífingu Robert Fico, predseda strany SMER-SD.

„Je tu návrh, aby zajtra valné zhromaždenie akciovej spoločnosti SPP odsúhlasilo prevod majetku z SPP, a.s. na dcérsku spoločnosti eustream, a.s.,“ vyhlásil Fico. Konkrétne ide o sieť pre prepravu zemného plynu.

Ak by došlo k takému prevodu, „v tom okamihu by štát okamžite stratil kontrolu nad rúrami, nad technológiou, ktorá je kľúčová,“ myslí si líder opozície. Podľa jeho slov, prijatie rozhodnutia dva dni pred voľbami je „prípravou na privatizáciu“, nakoľko by ďalší predaj bol už iba otázkou konania zahraničných akcionárov. „Keby sa menšinoví akcionári rozhodli ďalej posúvať majetok z dcéry na iné spoločnosti, už nepotrebujú súhlas štátu. V tomto je to nebezpečné,“ zdôraznil Fico.

Slovensko si svoje záväzky v otázke unbundlingu musí splniť, ale takým spôsobom, aby štát nestratil kontrolu nad majetkom v hodnote 1,8 mld. eur, zdôraznil Fico.

Minister hospodárstva Juraj Miškov vydal stanovisko, v ktorom uviedol, že na zasadnutí valného zhromaždenia budú chýbať zástupcovia štátu a teda hromada nebude schopná uznášania. „Môžu však vzniknúť právne pochybnosti, či takéto valné zhromaždenie nemôže predsa len niečo prijať,“ myslí si Robert Fico. „Chcem preto vyzvať predstavenstvo SPP, aby okamžite zasadlo a zrušilo, právoplatne, zajtrajšie zasadnutie valného zhromaždenia.“

Miškov: Žiadny plynovod sa prevádzať nebude

„Valné zhromaždenie sa zajtra v skutočnosti neuskutoční, pretože nebude uznášania schopné,“ reagoval minister hospodárstva Juraj Miškov na mimoriadnom tlačovom brífingu, ktorý zvolal ako reakciu na mediálne vystúpenie predstaviteľov strany SMER-SD. „Štát nemôže poslať zástupcov na valné zhromaždenie“, nakoľko FNM je od odvolania Anny Bubeníkovej nefunkčný. „FNM nevie, kvôli nefunkčnosti, vystaviť akékoľvek poverenie zúčastniť sa na valnej hromade,“ zdôraznil minister.

„V roku 2011 som dal dvakrát pokyn Fondu národného majetku (FNM) zdržať sa hlasovania. Tieto pokyny sú verejné,“ zdôraznil Miškov. Podľa neho si ich možno overiť v archíve ministerstva hospodárstva a v archíve FNM.

„O prevode rúry sa dvakrát hlasovalo aj počas ministrovania Ľubomíra Jahnátka“, pričom bývalý minister rovnako dvakrát vydal pokyn, ktorým prevod zastavil, pokračoval Miškov. Podľa svojich slov konal tak, ako jeho predchodca v minulosti.

„Tretí energetický balíček neprešiel, preto som sa zachoval tak, ako som sa zachoval. Pred schválením sa žiadna rúra, žiadny plynovod prevádzať nebude,“ argumentoval v nadväznosti na neschválenie nového zákona o energetike, ktorým by sa balík preniesol do slovenskej legislatívy.

Juraj Miškov tiež informoval, že z pozície ministra hospodárstva inicioval dva kroky smerom k zástupcom zahraničných akcionárov a požiadal ich o nezvolávanie valného zhromaždenia z dôvodu nefunkčnosti FNM. Prvý list členom predstavenstva SPP odoslal podľa svojich slov 6. februára. Písomnú odpoveď dostal o dva dni neskôr (8.2.), v nej ho nominanti GDF Suez a E.On Ruhrgas informovali, že jeho žiadosť zamietajú. Opätovnú žiadosť o nezvolanie valného zhromaždenia odoslal Miškov predstavenstvu SPP 15. februára 2012. V nej zahraničných nominantov upozornil okrem iného i na vyvolávanie napätia medzi akcionármi, o ktorom chce informovať i ich nadriadených v materských spoločnostiach v Nemecku a vo Francúzsku.

Miškov potvrdil, že zástupcovia štátu v predstavenstve SPP hlasovali za zvolanie valného zhromaždenia, a to pre ich viazanosť klauzulou „duty of care“. Tá im prikazuje konať vždy v záujme spoločnosti SPP. O svojom hlasovaní zástupcovia štátu v predstavenstve však ministra hospodárstva informovali.

SPP: Strategické rozhodnutia eustream-u odobruje valná hromada SPP

„Manažment spoločnosti SPP robí maximum preto, aby Eustream bol v súlade s termínom daným európskou legislatívou pripravený na certifikáciu. Samotné rozhodnutie o prechode prepravných aktív je v rukách akcionárov spoločnosti prostredníctvom valného zhromaždenia SPP,“ uviedla spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel v tlačovom stanovisku k téme prevodu prepravných plynovodov do spoločnosti eustream.

„Zo smernice EÚ jednoznačne vyplýva, že spoločnosti, ktoré prepravujú plyn, musia byť zároveň vlastníkmi príslušnej infraštruktúry, ktorá sa na prepravu plynu využíva. Preto aj spoločnosť Eustream, ktorá je prevádzkovateľom prepravnej siete na Slovensku a 100% dcérskou spoločnosťou SPP, musí splniť viaceré legislatívne podmienky vrátane vlastníctva prepravných aktív. Je potrebné opätovne zdôrazniť, že prechod aktív nemá žiadny vplyv na možnosti štátu uplatňovať kontrolu nad týmito aktívami.“

Podľa vyhlásenia SPP, dcérska spoločnosť eustream si musí nechať strategické rozhodnutia najskôr odsúhlasiť valným zhromaždením materskej spoločnosti SPP, kde má štát väčšinu: „Je vylúčené, že by mohlo dôjsť k následnému prevodu tohto majetku bez súhlasu SR. Stanovy SPP totiž obsahujú rozsiahlu reguláciu, podľa ktorej je výkon akcionárskych práv voči spoločnostiam eustream a SPP – distribúcia podmienený predchádzajúcim súhlasom valného zhromaždenia SPP. Predchádzajúci súhlas valného zhromažednia SPP je potrebný aj k nakladaniu s tranzitnou sieťou vloženou do spoločnosti Eustream.“

Jahnátek: Štát môže zvoliť i vlastnícky „unbundling“

Poslanec NR SR a bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek doplnil, že znalecký posudok, ktorý určil cenu prepravnej siete, bol vypracovaný 6. februára 2012. Podľa neho tak predstavenstvo v čase zasadnutia a hlasovania ešte nemohlo mať výsledok k dispozícii.

„Pán minister Miškov sa pokúšal o tento prevod už dvakrát v roku 2011, raz v novembri, raz v decembri“. Vtedy to zastavil Fond národného majetku. Po odvolaní Anny Bubeníkovej však FNM nedokáže právne zasiahnuť a vydať pokyn, čo minister Miškov využíva, doplnil Jahnátek.

„Argumentácia pána Miškova znie na prvý pohľad logicky. Štát ale ešte nerozhodol, akou cestou sa bude realizovať tretí liberalizačný balíček,“ pripomenul Jahnátek a doplnil, že krok by bol v súlade so záujmami štátu vtedy, ak by sa s presunom majetku riešila i otázka zmeny stanov spoločnosti eustream, a.s. tak, aby mal i tu garantované práva väčšinového akcionára.

„Vláda môže v rámci tretieho balíka rozhodnúť aj o tzv. vlastníckom unbundlingu, teda že si štát berie 100 percent majetku prepravnej siete a vytvorí samostatnú akciovú spoločnosť,“ uzavrel Jahnátek s tým, že takéto riešenie by z pozície ministra hospodárstva navrhol vtedy, ak by otvorenie akcionárskej zmluvy neviedlo ku konštruktívnej dohode so zahraničnými akcionármi.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.