Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. februára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Temelín otestuje nové palivo od Westinghouse

Informáciu potvrdil agentúre ČTK riaditeľ komunikácie Westinghouse pre Európu, Stredný východ a Afriku Hans Korteweg, podľa ktorého budú firmy spolupracovať s cieľom licencovať tento produkt.

„Zmluva s Westinghouse Electric Company nie je výberom dodávateľa paliva, ale dohodou o vývoji a následnom testovaní niekoľkých palivových súborov,“ vysvetlil hovorca ČEZ Ladislav Kříž. Ak by Westinghouse licenciu získal, bude to pre ČEZ výhoda v možnosti voľby rôznych dodávateľov paliva pre jeho jadrové elektrárne.

V Temelíne sa spočiatku skúšalo palivo práve od americko-japonskej firmy Westinghouse, v roku 2010 ale elektráreň prešla na ruské palivo. ČEZ má s TVEL zmluvu na dodávky paliva do elektrárne do roku 2020 s opciou až na desať rokov, zrejme však vypíše nové výberové konanie. „Mienime otestovať trh a vybrať si najlepšiu ponuku. Tento rok predpokladáme vyhotovenie zadávacej dokumentácie a vlastný tender by sa mohol zahájiť najneskôr začiatkom roka 2017,“ povedal dnes ČTK Kříž. Výsledok firma plánuje oznámiť v roku 2019, dodal. V Dukovanoch má ČEZ s Rusmi uzavretú zmluvu na dodávku paliva do konca prevádzky súčasných blokov.

Testovacie súbory sa vyrobia v podniku Westinghouse vo švédskom meste Västerås.

Westinghouse poukázal na to, že ich palivo využíva vo svojich reaktoroch ruskej výroby ukrajinská spoločnosť Energoatom. Inšpekcie v uplynulých rokoch pritom podľa firiem preukázali bezpečné a hospodárne používanie nového paliva. V tomto roku by malo toto palivo vyrábať elektrinu v Juhoukrajinskej aj Záporožské jadrovej elektrárni.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.