Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tepláreň Košice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tepláreň Košice. Foto: SITA/Ivan Fleischer
28. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

TEKO vlani s poklesom výnosov a nárastom zisku

Spoločnosť Tepláreň Košice, a.s. (TEKO) dosiahla v minulom roku výnosy v objeme 83,4 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 9 %. Teplárenský podnik vlani zaznamenal zisk po zdanení vo výške 766,5 tisíc eur, čo medziročne predstavuje nárast o takmer 46 %. Firma pritom očakávala pre rastúce ceny uhlia a zavedenie mimoriadnej dane z emisných kvót za vlaňajšok stratu.

Stratu sa podniku podarilo zvrátiť hlavne vďaka programu úspor a zavedeniu elektronických aukcií, vďaka ktorým ušetril zhruba 2,2 mil. eur. Ako povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ TEKO Miroslav Nosál minulý rok bol rokom stabilizácie. „Rok 2011 bol náročný aj vzhľadom na prebiehajúcu strategickú rekonštrukciu kotlov. Ukončenie rekonštrukcie a testovacia prevádzka sú plánované na posledný kvartál tohto roka,“ dodal Nosál. Vlani firma vyrobila viac ako jeden milión megawatthodín tepla, čo je približne o osem percent menej ako v predminulom roku.

Predstavenstvo spoločnosti valnému zhromaždeniu navrhuje z minuloročného zisku vložiť do zákonného rezervného fondu vyše 76 tisíc eur, do sociálneho fondu 60 tisíc eur a sumu 629,8 tisíc eur vyplatiť formou dividend Fondu národného majetku SR. Súčasťou návrhu predstavenstva je nevyplatiť členom predstavenstva a dozornej rady tantiémy za rok 2011.

Tepláreň Košice patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov. Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy.

Približne 72 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo, s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 66 % domácnosti a 34 % ostatní odberatelia. Jediným vlastníkom košickej teplárne je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.