Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Teherán údajne odmietol dodať Grécku pol milióna barelov ropy

Podľa agentúry sa ropné tankery, ktoré mali v Grécku dodať ropu spoločnosti Hellenic Petroleum, museli vrátiť aj s nákladom späť po tom, ako Irán odmietol kontrakt splniť. Iránske ministerstvo ropného priemyslu sa k informáciám nevyjadrilo. Zástupcovia gréckej firmy však popreli, že by zatiaľ k niečomu takému došlo. „To nemá s nami nič spoločné. Všetky dodávky z Iránu zatiaľ normálne spracovávame,“ uviedol pre agentúru Reuters zdroj z Hellenic Petroleum.

Pre jadrový program Iránu schválila Európska únia v januári zákaz dovozu ropy z tejto krajiny s tým, že do platnosti vstúpi od 1. júla. Irán však už v predstihu zastavil dodávky ropy britským a francúzskym firmám. Európska komisia uviedla, že únia tým neutrpí, nakoľko štáty majú dostatočné zásoby na vykrytie energetických potrieb na zhruba 120 dní.

Obchodníci s ropou koncom tohto týždňa informovali, že firma Totsa, vo Švajčiarsku sídliaca obchodná divízia francúzskej ropnej spoločnosti Total, ako aj obchodník s ropou Mercuria, samostatne rokujú s Hellenic Petroleum o zabezpečení náhrady za iránsku ropu. Aj spoločnosť obchodujúca s komoditami Glencore je pripravená na prípadné zvýšenie dodávok, dodali obchodníci. Hellenic Petroleum za ich dodávky zaplatí spracovanými produktmi, ktoré bude potom možné predať na gréckom alebo zahraničnom trhu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.