Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Technológia CCS zlacnie

Technológia zachytenia emisií CO2 a ich podzemného skladovania (CCS) bude lacnejšia. Výsledky výskumu spoločností RWE, BASF a Linde z Nemecka hovoria o znížení energetických nárokov na celý proces o 20 %.

Nemecká inovácia spočíva v použití rozpúšťadiel s vyššou kyslíkovou stabilitou. „Praktické testy po laboratórnych skúškach nového rozpúšťadla naplnili všetky naše očakávania. Tým sa otvára cesta na rozšírenie procesu aj do veľkých elektrární,“ vyhlásil Andreas Northermannn zo spoločnosti BASF.

Výskum prebiehal v elektrárni Niederaussem neďaleko Kolína, ktorá spaľuje hnedé uhlie. Energetický koncern RWE plánuje investovať do ďalšieho výskumu 9 mil. eur. Prispeje aj štát; spolkové ministerstvo hospodárstva schválilo dotáciu v objeme 4 mil. eur, informuje The Engineer.

Výroba elektriny v elektrárňach s technológiou CCS je v súčasnosti ekonomicky nevýhodná. Problémom je vysoká energetická spotreba procesu a neúmerné vstupné náklady. K ďalším prekážkam patrí aj nedostatok podzemných geologických formácií pre uskladnenie, či vo všeobecnosti negatívny postoj verejnosti k elektrárňam spaľujúcim uhlie.

EÚ sa zaviazala do roku 2015 sprevádzkovať minimálne 10 demonštračných projektov s využitím technológie CCS.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.