Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dymiace kominy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Hari Prasad Nadig (licencia Creative Commons)
13. októbra 2009 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Technológia CCS má v EÚ silnú podporu

O technológii CCS sa hovorilo na stretnutí CSLF (Carbon Sequestration Leadership Forum), kde sa zároveň prijala aj Ministerská deklarácia. Tá rozpracováva otázky podpory CCS projektov, zdieľanie vedomostí, a vytváranie kapacít pre rozširovanie technológie. Výstupy z fóra budú integrované aj do globálnej energetickej a klimatickej agendy a Rámcovej konvencie OSN o klimatických zmenách (UNFCCC).

Európska únia pre podporu CCS projektov už vytvorila komplexný súbor právnych, finančných a priemyselných opatrení. Prijaté zmeny sú súčasťou iniciatív, ktoré od decembra 2007 schválila Rada. Dôležitá je úprava CCS projektov v štátnych smerniciach o environmentálnej podpore a emisiách, ktoré boli objasnené v kontexte Európskej schéme pre obchodovanie s emisiami (EETS).

Financovanie pilotných projektov získalo podporu vo výške 1,05 mld. eur z Európskeho plánu ekonomickej obnovy (EERP). Druhým zdrojom financovania projektov je 300 miliónov povoleniek z EETS. Tieto povolenky budú mať peňažnú hodnotu v závislosti od ceny oxidu uhličitého a preto môžu byť vydražené členskými štátmi na európskom emisnom trhu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.