Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažbári ropy a plynu tento rok zvýšia investičné výdavky

Po dvoch rokoch prudkého prepadu ale celkový objem investícií zostane stále asi 40 % pod úrovňou roku 2014, poznamenala Wood Mackenzie.

Geograficky sa bude investičná aktivita silne líšiť. Najvýraznejší nárast firma čaká pri ťažbe z bridlicových zdrojov v USA, ktorá je relatívne lacná a flexibilná a v niektorých prípadoch tam doba nutná k zahájeniu ťažby trvá len pol roka. Prudký nárast ťažby bridlicovej ropy bol hlavným faktorom prepadu cien od roku 2014 a táto produkcia tiež v minulých rokoch stratila najviac.

V tomto roku analytici Wood Mackenzie čakajú v USA nárast bridlicovej ťažby o deväť percent na štyri milióny barelov denne.

Wood Mackenzie odhaduje, že ceny ropy sa v tomto roku zvýšia v priemere na 57 dolárov za barel. Do roku 2020 sa postupne dostanú až na 85 dolárov, lebo globálna produkcia bude v dôsledku dvoch rokov citeľných škrtov investícií naďalej klesať a dostane sa pod úroveň dopytu.

Celkovo boli ropné spoločnosti schopné za posledné roky pod tlakom poklesu cien ďalej podstatne znižovať náklady rozvoja ložísk. Od roku 2014 tieto náklady klesli o 20 percent a tento rok by sa mali znížiť o ďalších päť percent. Vďaka tomu začalo byť ziskových viacero nových projektov, vrátane nákladnejších projektov podmorskej ťažby vo veľkých hĺbkach.

Wood Mackenzie predpovedá, že počet konečných rozhodnutí o investíciách do projektov so zdrojmi nad 50 miliónov barelov ropy alebo jej energetického ekvivalentu sa tento rok viac než zdvojnásobí na 20 až 25. Vlani bolo týchto projektov len deväť.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.