Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ťažba v Líbyi klesla o polovicu, podľa EÚ Kaddáfí kontroluje minimum ložísk

„Produkcia, ktorej celkový objem predstavuje 1,6 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), klesla približne o polovicu,“ povedal v centrále IEA v Paríži pre agentúru Reuters hlavný ekonóm organizácie Fatih Birol.

Čo sa týka vývozu, ten sa už prakticky zastavil, uviedli dnes zdroje z prístavov. Dôvodom zastavenia vývozu však nie je len obmedzená ťažba, ale aj zlé počasie, ktoré komplikuje nakladanie.

Cena ropy Brent sa minulý týždeň dostala k hranici 120 USD (86,74 eura) za barel a americkej WTI prekročila 103 USD/barel. Dnes ale zaznamenala pokles k hranici 112 USD a 97 USD/barel v reakcii na ubezpečenia Saudskej Arábie, že výpadky dodávok z Líbye vykryje vlastnou zvýšenou produkciou.

Napätie na trhoch napriek tomu pretrváva ďalej, k čomu dopomohli aj prognózy Bank of America Merrill Lynch, podľa ktorej treba počítať s tým, že výpadky v dodávkach líbyjskej ropy potrvajú ešte niekoľko mesiacov. „Líbyi hrozí občianska vojna, a preto máme dôvod sa domnievať, že dodávky ropy z tejto krajiny nebudú dostupné ešte niekoľko mesiacov,“ uviedla banka v informácii klientom.

Informácie týkajúce sa líbyjského ropného trhu sú celkovo veľmi nejasné. Komisár Európskej únie (EÚ) pre energetiku Günther Oettinger dnes povedal, že líbyjský prezident Muammar Kaddáfí už stratil kontrolu nad väčšinou ložísk ropy a zemného plynu. Podľa neho väčšinu ložísk už získali pod kontrolu miestne klany a dočasní vodcovia, ktorých v jednotlivých regiónoch vyniesli do popredia revolta a chaos.

Na druhej strane šéf líbyjskej štátnej ropnej firmy National Oil Company Šukrí Ghánim pre agentúru AP uviedol, že líbyjské ropné zariadenia sú v bezpečí, a odmietol informácie komisára, že by sa hlavné ložiská dostali z Kaddáfího rúk.

„On našu ropu nekontroluje,“ povedal Ghánim v reakcii na Oettingera. „Verte si komu chcete, no ja som šéfom National Oil Company a ja viem, koľko produkujeme,“ povedal Ghánim. Priznal síce, že ťažba sa v niektorých oblastiach zastavila, pripisuje to však odchodu zahraničných pracovníkov, ktorí podľa neho zbytočne spanikárili. Zároveň poprel aj zastavenie vývozu, podľa neho sa nakladá v prístave Marsa el-Brega aj v iných. Dodal, že „nie je dôvod na paniku a ťažobné oblasti sú pre zahraničných pracovníkov bezpečné“. Zahraničné firmy však situáciu vidia inak a po európskych a amerických aj veľké čínske firmy evakuovali svojich pracovníkov.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

(1 EUR = 1,3834 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.