Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
28. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ťažba uránu v strednej Európe bude pokračovať

V strednej Európe sa v poslednej funkčnej uránovej bani Rožná bude ťažiť ešte najmenej do roku 2013. Ťažba sa finančne oplatí, neexistuje dôvod na jej skončenie, vyhlásil pre ČTK Jiří Jež, riaditeľ českého štátneho podniku Diamo.

„Je jasné, že ložisko končí. Ale môže skončiť za tri roky alebo tiež za sedem rokov. Zatiaľ sa stále objavujú nové zásoby,“ spresnil Jež. V prvej polovici tohto roka sa objavilo približne 170 ton uránu. „Objavili sme viac zásob ako sme v tejto dobe vyťažili,“ doplnil. Podľa jeho odhadov, štátna firma by v priebehu tohto roka mala z vyťaženej rudy vyrobiť celkovo 220 ton uránu.

Podľa Ježa, známe zásoby vystačia na činnosť bane do roku 2013. „Uvidíme, ako to bude vyzerať ďalej. Nemusí sa už objaviť nič, ale ložisko je v prevádzke 53 rokov a nikdy neboli známe zásoby na viac ako desať rokov dopredu,“ poznamenal.

„Jadroví“ baníci budú budovať zásobník plynu

Štátna firma Diama v blízkej budúcnosti pomôže i pri vybudovaní obrieho podzemného zásobníka zemného plynu vo svojom susedstve. Pre projekt poskytne niektoré svoje ťažobné zariadenia, od čoho si vedenie spoločnosti sľubuje výrazné zníženie prevádzkových nákladov.

Podzemný zásobník v susedstve Rožnej by mal mať skladovaciu kapacitu 180 mil. kubických metrov zemného plynu. Projekt realizuje spoločnosť GSCeP, geologické práce zabezpečí priamo Diamo.

Z histórie

Rožná (Žďársko, ČR) je poslednou uránovou baňou v strednej Európe. Ťaží sa v nej viac ako 50 rokov. Najnižšie položené šachty sa nachádzajú 1.200 metrov pod zemským povrchom. Priamo v bani pracuje cca 500 baníkov, ďalších tisíc zamestnancov pracuje pre ťažobný závod Geam, ktorý je súčasťou Diamo. Urán odoberá pološtátna spoločnosť ČEZ.

Uránová baňa sa mala zatvoriť už niekoľkokrát. Oživenie činnosti vyvolalo zvýšenie svetového dopytu po uráne. Ďalším aspektom je sociálna politika ČR v ekonomicky slabšom regióne – vláda preto pred 3 rokmi rozhodla, že v Rožnej sa bude ťažiť dovtedy, pokiaľ bude ťažba finančne rentabilná.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.