Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hugo chavez
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ openDemocracy (licencia Creative Commons)
2. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažba ropy vo Venezuele bola vlani najnižšia od roku 2002

Úroveň ťažby ropy za minulý rok klesla vo Venezuele na hodnoty z roku 2002. V priemere sa denne v krajine vyťažilo 2,78 miliónov barelov za deň. Na poklese sa podpísali nízke investície, ale aj dažďové počasie, uvádza vo svojej správe ministerstvo pre ropný priemysel. Príjmy z predaja ropy pritom tvoria až 95 % všetkých príjmov, ktoré má Venezuela z exportu.

Pokles ťažby ropy je zlou správou najmä pre prezidenta Huga Cháveza, ktorý z príjmov z predaja ropy financuje socialistickú revolúciu a buduje socializmus 21. storočia, ako sám hovorí. Ťažbu ropy má vo Venezuele pod kontrolou obria štátna spoločnosť Petróleos de Venezuela (PDVSA), podľa ktorej ťažba v roku 2009 bola asi tri milióny barelov denne.

Experti tvrdia, že hlavný problém s ktorým PDVSA bojuje, sú zanedbané investície. Pôvodné ropné polia sú zastarané a nové nemá firma pripravené v takom rozsahu, ako by bolo potrebné.

Naposledy úroveň ťažby dosahovala podobné hodnoty pred ôsmimi rokmi. Vtedy sa Chávezovi odporcovia snažili prerušením ťažby odstrihnúť režim od financií a dostať tak Cháveza z úradu. Vlna protestov a štrajkov trvala asi mesiac.

Situáciu ropného sektoru v súčasnosti čiastočne komplikuje aj to, že Chávez nechal časť ťažby zoštátniť. Mnohé západné firmy tak Venezuelu opustili a zariadenia pre ťažbu štát neudržujena adekvátnej úrovni. Financie idú predovšetkým na sociálne programy a predpokladá sa, že Chávez ich bude potrebovať aj pred prezidentskou kampaňou v roku 2012.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.