Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažba ropy v Rusku zostala v júni na postsovietskom maxime

Ťažba ropy stúpla na nový rekord v marci a od tej doby sa drží na tejto úrovni. Vývoz je silný, čo prispieva ku globálnemu nadbytku ropy na trhoch a bráni svetovým cenám ropy v raste. V júni ťažbu podporilo hlavne zvýšenie produkcie firmy Novatek, ktorá je druhým najväčším ťažiarom plynu v Rusku a stredne veľkej ropnej firmy Tatněfť.

Rusko už niekoľkokrát uviedlo, že ropné firmy zrejme kvôli nízkym cenám ropy budú musieť znížiť investície o desať až 15 %. Doteraz ale negatívny vplyv nízkych cien ropy nie je na ťažbe vidieť.   

Produkcia ropy a plynu je kľúčovým odvetvím ruskej ekonomiky a predstavuje dôležitý zdroj príjmov do štátnej pokladnice. Rusko je významným dodávateľom ropy a plynu aj na Slovensko.

Historického maxima 11,41 miliónov barelov denne dosiahla ťažba ropy v Rusku v roku 1988. Vtedy bola krajina súčasťou Sovietskeho zväzu, na ktorého celkovej produkcii malo dnešné Rusko podiel zhruba 90 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.