Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažba ropy v rámci OPEC vo februári klesla z januárového rekordu

Ťažba v Saudskej Arábii, ktorá je najväčším vývozcom v rámci kartelu, zostala stabilná. Saudská Arábia sa v polovici februára dohodla s Ruskom, Venezuelou a Katarom, že zmrazia ťažbu na januárovej úrovni, ak sa k nim ale pripoja ďalší poprední svetoví producenti.

Zníženie ťažby vo februári bolo prevažne nedobrovoľné. Najväčší pokles zaznamenal Irak, ktorý mal hlavný podiel na minuloročnom raste ťažby kartelu. Mohlo za to zastavenie vývozu ropovodom z kurdskej oblasti. Ropovod je mimo prevádzky od 17. februára a sprevádzkovaný bude zrejme až v polovici marca.

Ťažba klesla aj v Nigérii a to kvôli úniku ropy z jedného z vývozných terminálov prevádzkovaných nadnárodnou spoločnosťou Shell. Údržba potom znížila ťažbu i v Spojených arabských emirátoch.

Irán síce ťažbu po zrušení západných sankcií zvýšil, avšak nie o toľko, ako tvrdia jeho predstavitelia. Podľa prieskumu vzrástol vývoz z Iránu od decembra o 200.000 barelov denne, podľa iránskych predstaviteľov však viac o než 500.000 barelov denne.

Ťažba ropy v rámci OPEC sa zvyšuje od novembra 2014, kedy sa kartel rozhodol, že posilní svoj trhový podiel na úkor konkurencie. Na trhu tak vznikol obrovský prebytok ponuky nad dopytom. Ceny ropy za posledný zhruba rok a pol klesli asi o 70 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.