Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gajary - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke Centrálny areál Gajary. Foto:TASR/Pavel Neubauer
18. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažba ropy a plynu na Záhorí doznieva, v pláne je likvidácia ťažobných sond

S ťažbou uhľovodíkov v dobývacom priestore Gajary-báden sa začalo v 80. rokoch minulého storočia. Aktuálne sa nachádza v záverečnej etape ťažby, pričom sa využíva primárne za účelom podzemného uskladňovania plynu. Ako vyplýva z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, firma Nafta do budúcna počíta s postupnou likvidáciou 21 nevyužívaných ťažobných sond.

S likvidačnými prácami by sa malo začať od roku 2017 a pokračovať budú až do ukončenia činnosti jednotlivých zariadení. Likvidácia sond bude prebiehať v etapách, pričom existujúca činnosť v oblasti skladovania zemného plynu ani pokračujúca ťažba zvyšných zásob uhľovodíkov by nemali byť dotknuté.

Dobývací priestor Gajary-báden má z geologického uhla pohľadu jednoduchú štruktúru, nachádza sa v tektonicky málo porušenej časti viedenskej panvy. Nafta ako prevádzkovateľ ťažobných sond je povinná po skončení fyzickej likvidácie zrealizovať technickú a biologickú rekultiváciu okolitého terénu.

Ťažba uhľovodíkov u nás stagnuje

Potenciál ťažby uhľovodíkov na Slovensku je limitovaný. V roku 2015 sa na našom území vyťažilo 90,6 miliónov metrov kubických plynu, najmenej za posledných 5 rokov. Takmer 95 % z tohto objemu vyťažila práve Nafta, ktorá sa ako jediná firma u nás venuje ťažbe ropy. Najvýdatnejšie ložisko sa nachádza v komplexe Gajary-báden, kde sa vyťažila skoro polovica vlaňajšej produkcie. V roku 2015 išlo celkom 9586 ton ropy a 2,4 tisíc ton gazolínu.

Zisk Nafty v roku 2015 medziročne vzrástol o 16 % na 103,5 miliónov eur. Pre obchodníkov s plynom poskytuje Nafta skladovaciu kapacitu v objeme 2,6 miliárd metrov kubických, čo je viac než polovica ročnej spotreby plynu v SR.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.