Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nafta gajary.jpg
Foto: www.nafta.sk
16. februára 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažba plynu na Slovensku má budúcnosť, firma NAFTA pripravuje viacero projektov

Ťažba zemného plynu zdá sa má budúcnosť aj na Slovensku. Aj keď sa v našej krajine vyťaží nepatrné množstvo plynu v porovnaní s jeho spotrebou, spoločnosť NAFTA, ako najväčšia slovenská firma zaoberajúca sa prieskumom a ťažbou uhľovodíkov, pripravuje a realizuje viaceré prieskumné projekty. Najperspektívnejšou oblasťou pre ťažbu plynu je región Trnavy.

Chceme efektívne využiť nerastné bohatstvo krajiny a tiež prispieť k zabezpečeniu našich energetických potrieb. Práve využívanie domácich zdrojov zemného plynu je prínosom z pohľadu nižšieho dopadu na životné prostredie,“ povedal pre portál SITA Energetika špecialista marketingu a komunikácie spoločnosti NAFTA Kristián Pribila.

Zníženie závislosti

Zemný plyn by mohla spoločnosť NAFTA začať pri spomínanej Trnave. V katastrálnom území obce Malženice spoločnosť predpokladá výrazný potenciál, ktorý by mohol postupne zvýšiť domácu ťažbu plynu z aktuálneho 1 % spotreby Slovenskej republiky až na úroveň 10 %.

Trnavské ložiská uhľovodíkov sa pozdávajú aj ministerstvu hospodárstva. Podľa ministerstva, v rámci možných opatrení, ktoré sú k dispozícii v súvislosti so snahou o zníženie závislosti na dovoze fosílnych palív z Ruskej federácie, je aj podpora zvýšenia ťažby plynu v oblasti Trnavy.

Prospekty v prieskumných územiach

Kedy by mohla NAFTA s ťažbou plynu pri Trnave začať je zatiaľ otázne. Celý projekt brzdí aj byrokracia. „Za obzvlášť dôležité považujeme urýchlenie povoľovacích procesov v oblasti energetických projektov, v rámci ktorého bude potrebné zabezpečiť napríklad aj to, aby povoľovací proces nemohol byť bezdôvodne predlžovaný,“ podotkol Pribila.

NAFTA spolu so svojim zahraničným partnerom zo skupiny Vermilion Energy plánujú pri Malženiciach tri vrty. Preinvestovať majú niekoľko desiatok miliónov eur.

Spoločnosť NAFTA má stále aktivity aj vo Východoslovenskej nížine. Na východe Slovenska pripravuje tri prospekty v prieskumných územiach Beša a Pavlovce nad Uhom. V roku 2022 boli prieskumné územia Beša a Pavlovce nad Uhom plošne zredukované. Na týchto projektoch spolupracuje NAFTA s firmou Aspect Holdings.

Prieskum a ťažba

Aktivity skupiny NAFTA v oblasti prieskumu a ťažby na Slovensku sa sústreďujú v troch lokalitách. V oblastiach Viedenskej panvy, Podunajskej nížiny a Východoslovenskej nížiny. V prieskumnom území Viedenská panva – sever je v príprave celkovo 6 vrtných projektov.

Ku koncu roka 2022 bol odvŕtaný jeden vrt v dobývacom priestore Kostolište. Popritom zrealizovala spoločnosť NAFTA v tejto lokalite aj povrchový geochemický prieskum na prítomnosť uhľovodíkov v pôdnom vzduchu v oblasti Kuklov a Čáry.

Domáca ťažba zemného plynu

Domáca ťažba zemného plynu v roku 2022 dosiahla 56 miliónov metrov kubických. Z roka na rok teda ťažba klesá. Pred šiestimi rokmi sa na Slovensku vyťažilo ešte necelých 90 miliónov kubíkov plynu. Spotreba zemného plynu dosahuje približne 5 miliárd metrov kubických. Viac ako 98 % domácej spotreby plynu teda tvorí import.

V dlhodobom horizonte sa predpokladá pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom. Zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novoobjavené ložiská. Ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk,“ konštatuje každoročne ministerstvo hospodárstva vo svojej správe o bezpečnosti dodávok plynu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.