Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ťažba Gazpromu by mohla byť tento rok najnižšia v histórii

Alexej Miller v stredu pri stretnutí s ruským prezidentom Putinom uviedol, že ťažba firmy by mala byť 463 miliardy metrov kubických plynu. V máji pritom firma uvádzala, že jej ťažba dosiahne 496,3 miliardy m3. Minulý rok Gazprom vyťažil 487,4 miliardy m3 plynu.

Millerov odhad je tesne nad súčasným rekordným minimom z roku 2009, kedy začala globálna finančná kríza. Podľa analytikov je však aj tento jeho odhad príliš optimistický. Analytici Sberbank CIB odhadujú ťažbu len na 450 miliárd m3.

Klesajúca ťažba by mohla ďalej zvýšiť tlak na ruskú ekonomiku, ktorá je vysoko závislá na predaji plynu a ropy a už teraz spomaľuje, čiastočne kvôli dopadu sankcií západných krajín zavedených kvôli konfliktu na Ukrajine.

Analytici upozorňujú, že pre Gazprom nebolo správne júnové rozhodnutie zastaviť dodávky na Ukrajinu, ktorá je po Nemecku druhým najväčším trhom pre firmu. Vývoz plynu síce nie je zahrnutý do sankcií USA a EÚ voči Rusku, schopnosť Gazpromu zvýšiť ťažbu však obmedzuje to, že európski zákazníci si kvôli obavám z prerušenia dodávok plynu cez Ukrajinu naplnili zásobníky. Podľa údajov Sberbank CIB sú zásobníky v Európe naplnené na 91 %, vlani to bolo len 73 %.

Znižuje sa tiež podiel Gazpromu na domácom trhu na úkor ďalších producentov, ako sú Novatek, Rosnefť a Lukoil. Tieto firmy sú flexibilnejšie pri stanovovaní cien a ďalších zmluvných podmienok so zákazníkmi. Podľa Sberbank CIB konkurenti Gazpromu takmer zdvojnásobili svoj podiel na ruskom trhu na 35 % z 18 % v roku 2009, kedy ťažba Gazpromu prudko klesla na 461,5 miliardy m3.

„Okrem Ukrajiny domáca spotreba rastie veľmi pomaly, nezávislí hráči sú oveľa agresívnejší a koláč je stále menší,“ uviedol analytik UBS Konstantin Čerepanov. „Pre spotrebiteľov je ľahšie spolupracovať s Novatekom, jeho zmluvné podmienky sú miernejšie, klauzula take-or-pay nie je tak tvrdá,“ dodal. UBS podľa neho očakáva, že Gazprom tento rok vyťaží 454 miliárd m3.

Gazprom bol vytvorený v roku 1989 z vtedajšieho sovietskeho ministerstva plynu. Od roku 2006 má exkluzívne práva na vývoz zemného plynu. Vlani ale parlament rozhodol o zrušení monopolu firmy na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), čo bola podľa analytikov pre firmu ďalšia rana. Gazpromu naďalej zostáva monopol na vývoz plynu potrubiami. V súčasnosti Gazprom vyváža týmto spôsobom plyn len do Európy, plánuje vybudovať plynovod do Číny.

Súčasné odhady hlboko zaostávajú za prognózami firmy v dobe jej vzniku. Vtedy firma tvrdila, že do roku 2010 jej ťažba dosiahne takmer bilión m3.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami plynu na svete. Podľa svojich internetových stránok sa na globálnych rezervách plynu podieľa 18 percentami a na celosvetovej ťažbe plynu 14 percentami.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.