Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Tarify pri elektrine aj plyne sa od budúceho roka zmenia

Cenové tarify, v rámci ktorých odoberajú elektrinu a plyn domácnosti, sa v budúcom roku zmenia. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž rozhodol, že ich pre tzv. zraniteľných odberateľov, teda domácnosti a malé podniky do odberu 30 MWh/rok, zlúči.

„Pre mnohých odberateľov môžu byť nové tarify mätúce, keďže sa mení rokmi zaužívaný systém, na ktorý boli zvyknutí. Navyše, ÚRSO umožnil jednotlivým distribútorom elektriny ponúknuť svojim zákazníkom iba niektoré z celkovej palety taríf. Iné tak môžu byť k dispozícii na strednom Slovensku a iné na západe, či východe krajiny,“ hovorí Martin Semrič zo spoločnosti MAGNA ENERGIA.

Pre jednoduchšie zorientovanie sa v nových tarifách prinášame ich prehľad aj s jednoduchým vysvetlením z pohľadu domácností:

Elektrina

DD1 – je jednotarifná sadzba bez rozdielu veľkosti odberu. Budú do nej patriť tie domácnosti, ktoré v súčasnosti využívajú tarifu D1 alebo D2.

DD2 – je dvojtarifná sadzba s časom nízkej tarify minimálne 8 hodín denne. Budú do nej patriť domácnosti, ktoré v súčasnosti využívajú sadzbu D3 alebo D4.

DD3 – je dvojtarifná sadzba pre vykurovanie a tepelné čerpadlá. Budú ju využívať domácnosti, ktoré v súčasnosti majú tarifu D5 alebo D6.

DD4 – je dvojtarifná sadzba s nízkou tarifou od piatka 15:00 hod. do pondelka 6:00 hod. Doteraz bola táto sadzba označená ako D7 a využívali ju ľudia predovšetkým na víkendové vykurovanie chalúp a chát.

DD5 – opäť ide o dvojtarifnú sadzbu, v tomto prípade s blokovaním spotrebičov vo vysokej tarife s určeným výkonom. V súčasnosti je táto sadzba ešte označovaná ako D8.

DD6 – ide o novozavedenú tarifu pre nemerané odbery do 10 W ročnej spotreby.

DD7 – je tarifou pre verejné osvetlenie a domácností sa teda nebude týkať.

DD8 – je tarifou pre dočasné odbery.

DD9 – je určená pre odberné miesta vybavené novými inteligentnými meracími systémami (IMS). Ide tu predovšetkým o domácnosti s ročnou spotrebou vyššou ako 4 MWh. Je určená ako trojtarifná sadzba bez bližšej špecifikácie. MAGNA ENERGIA však pre domácnosti s IMS ponúka vlastnú variabilnú tarifikáciu, ktorá je výrazne podrobnejšia než tarifa DD9. Obsahuje totiž päť rôznych časových pásiem, a to tak pre pracovné dni, ako aj pre víkend. Vďaka tomu ponúka širšie možnosti ako na elektrine ušetriť.

DD10 – ide o tarifu pre odberné miesta určené na dobíjanie elektromobilov.

Plyn

D1 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou do 2 138 kWh vrátane. V súčasnosti patrili do rovnomennej tarify domácnosti so spotrebou do 2 110 kWh, po novom sa tento limit mierne navýši.

D2 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 2 138 kWh do 18 173 kWh vrátane. I tu dochádza k navýšeniu limitu spotreby, keďže v súčasnosti do tarify D2 patria domácnosti so spotrebou do 17 935 kWh.

D3 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 18 173 kWh do 42 760 kWh vrátane. Táto tarifa sa od súčasnej líši výrazne, keďže doteraz bola určená pre domácnosti so spotrebou od 17 935 kWh až do 68 575 kWh vrátane. Časť domácností zo súčasnej tarify D3 sa teda po novom posunie do vyšších taríf.

D4 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 42 760 kWh do 69 485 kWh vrátane. Ide o zásadnú zmenu, keďže doteraz do rovnako označenej tarify spadali domácnosti so spotrebou nad 68 575 kWh ročne.

D5 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 69 485 kWh do 85 000 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4.

D6 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 85 000 kWh do 100 000 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4. Takúto vysokú spotrebu má však iba málo z nich.

D7 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 100 000 kWh do 300 000 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4. Takúto vysokú spotrebu má však iba málo z nich.

D8 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 300 000 kWh do 641 400 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4. Takúto vysokú spotrebu má však iba minimum z nich.

Zdroj: Magna Energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.