Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
14. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Taliansky podnik vstupuje na trh s bridlicovým plynom v Poľsku

Talianska energetická spoločnosť Eni začne s prieskumom ložísk bridlicového plynu v Poľsku. Ťažba plynu z bridlíc sa má uskutočniť na šiestich vrtoch, ktoré sa nachádzajú na území takmer 2 tis. km2. Podnik ich získal odkúpením akcií Minsk Energy Resources, informuje UPI.

„Poľsko, ktoré v súčasnosti dováža 70 % svojich potrieb zemného plynu, predstavuje ideálne prostredie pre Eni na začatie aktivít v tomto nastupujúcom sektore. Sektore, o ktorý sa vo veľkom zaujíma ropný a plynárenský priemysel,“ skonštatoval podnik vo svojom vyhlásení.

Plyn z bridlíc v Európe môže tvoriť až 5 % existujúcich celosvetových zásob zemného plynu. Medzi najperspektívne krajiny Európy z pohľadu ložísk nekonvenčného plynu patrí okrem Poľska aj Nemecká spolková republika. 

Ťažba bridlicového plynu môže pozmeniť svetový trh so zemným plynom, vyjadril sa pre portál „energia“ Dušan Randuška, riaditeľ divízie obchodu SPP. Týka sa to najmä exportu nekonvenčného plynu z USA, Európy sa väčšie zmeny zrejme nedotknú. „Najbližších desať rokov sa zrejme nič prevratné v Európe nestane, pretože efektívna ťažba vyžaduje projektovú prípravu,“ uzavrel Randuška. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.