Taliansky odberateľ vyjednal s Gazpromom nižšie ceny za dodávku plynu
Gazprom vyhovel žiadosti talianskej firmy Edison na prehodnotenie cien dodávok zemného plynu. Firma sa ešte vlani v tejto súvislosti obrátila na štokholmský arbitrážny súd. „Ústupky samy o sebe nebudú pre Gazprom ťaživé, Edison kupuje najviac dve miliardy kubických metrov plynu. Ale môže to skomplikovať rokovania monopolistov s ďalšími, väčšími odberateľmi,“ skonštatoval ruský denník Kommersant. Viceprezident koncernu Alexander Medvedev už ale pripustil, že ústupok sťažil jednania s ENI, pre ktorých je Edison konkurentom.
Presné podmienky nového kontraktu neboli oznámené. Ale Edison odhadol, že zľava „ovplyvní finančné výsledky v tomto roku na úrovni 200 miliónov eur“, z čoho by polovica mala pripadnúť na Gazprom.
„V rozmeroch koncernu to nie je príliš veľká suma. Ďaleko dôležitejšie je, čím skončí rokovanie s tak veľkým klientom ako je nemecká firma E.ON. Tá pred rokom dosiahla zmeny kontraktu a momentálne sa toho zase dožaduje a tiež hrozí súdom,“ poznamenali Vedomosti. Gazprom je však podľa denníka v tomto prípade neochotný na vyjednávanie a tvrdí, že dlhodobé kontrakty majú byť výhodné nielen pre odberateľov, ale aj pre dodávateľov a že E.ON už má jedny z najpriaznivejších cien v Európskej únii.
Edison, argumentujúci neustálym poklesom cien plynu na talianskom trhu v posledných rokoch, sa dožadoval prehodnotenia kontraktu od roku 2008, ale rokovania neviedli k žiadnemu výsledku, dokedy sa milánska firma neobrátila na štokholmskú arbitráž. Po dohode má byť žaloba stiahnutá.
„Je to prvý príklad, kedy si európsky odberateľ vymohol u Gazpromu ústupky v cene za plyn tým, že podal žalobu, “ upozornil Kommersant a pripomenul, že rokovanie na rovnaké tému vedú s koncernom všetci kľúčoví klienti, E.ON, BASF a RWE z Nemecka, francúzska GdF Suez a talianske firmy ENI a Enel. Navzdory hrozbám však nikto žalobu nepodal a Gazprom zaujal „demonštratívne tvrdú pozíciu“ – a vysoké ceny uhájil aj za cenu poklesu objemu dodávok.
Prebiehajúce rokovania s ruským Gazpromom o cene dodávok potvrdil aj odchádzajúci predseda predstavenstva SPP Achim Saul. „Domnievam sa, že k dohode s Gazpromom by mohlo prísť už v tomto roku,“ vyhlásil v rozhovore pre portál energia.
Manažéri Gazpromu tvrdia, že prípad s Edisonom nepovedie k radikálnym zmenám v rokovaní s ďalšími odberateľmi, pretože „každý kontrakt je zvláštny prípad“.
Podľa analytika East European Gas Analysis Michaila Korčemkina Gazprom protirečí sám sebe, kedy na jednej strane háji vysoké ceny a na druhej strane hlása zámer zvýšiť podiel na európskom trhu z 21-23 na 30 % percent. V podmienkach, kedy sa všetci klienti dožadujú zmien v kontraktoch, je to podľa odborníka nereálne. Valerij Nestěrov z Troiki Dialok odhaduje, že Európa bude musieť nájsť s Gazpromom kompromis, a tak sa dá len sotva očakávať masový príliv súdnych žalôb.
Kommersant pripomenul, že Gazprom vlani u celej rady európskych klientov pristúpil na to, že 15 % plynu im predá v spotových cenách, Lotyšom a Estóncom rovno znížil ceny o 15 % a Turkom o 6,5 %. V tomto roku na jar však odmietol poskytnúť zľavu poľskému koncernu PGNiG, ktorý tvrdil, že ruský plyn kupuje o 24 % drahšie než Nemecko a o 11 % drahšie ako Holandsko.
Gazprom má monopol na vývoz ruského plynu. Vlani utŕžil z exportu 43,9 miliardy amerických dolárov.
ČTK, energia