Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Taliansko prijalo krízové opatrenia po znížení dodávok plynu z Ruska

Ruský energetický gigant Gazprom cez víkend priznal, že znížil na niekoľko dní export plynu do Európy. Dôvodom sú tuhé mrazy v Rusku, v dôsledku ktorých musela firma prioritne riešiť zásobovanie domáceho trhu. Ale v súčasnosti sú vraj už vyvážané objemy na úrovni dohodnutej v kontraktoch.

Európska komisia (EK) dnes potvrdila, že Bulharsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko, Poľsko a Grécko už dostávajú normálny objem plynu a objem dodávok do Rumunska, Talianska a Nemecka sa zvyšuje.

V Taliansku, kde spotreba, a tým aj dopyt po plyne v dôsledku nepriaznivého počasia lámu rekordy, pričom krajina už šesť dní zápasí s obmedzenými dodávkami, je podľa ministra priemyslu Corrada Passera situácia už kritická. Vláda zvažuje obmedzenie zásobovania podnikov plynom. Minister zvolal stretnutie krízového výboru, ktorý tvoria zástupcovia ministerstva, energetickej spoločnosti ENI a prevádzkovateľa plynovodov Snam. Po skončení zasadania ministerstvo priemyslu oznámilo, že obmedzí dodávky plynu niektorým priemyselným podnikom. Okrem toho zastaví ekologickejšiu výrobu elektriny z plynu a dočasne ju nahradí produkciou elektriny z ropy.

Spotreba plynu v Taliansku dosiahla v nedeľu (5.2.) historické maximum. Krajina pritom až 90 % komodity dováža zo zahraničia. Taliansko údajne dostáva z Ruska o 30 % menej plynu, ako požaduje. Výpadok sa snaží nahradiť zvýšeným importom komodity z Alžírska. Problémom ale je, že pre zlé počasie, búrky a vietor na mori, muselo Taliansko prerušiť prevádzku terminálu na skvapalnený plyn v prístave Rovigo na severe krajiny a má teraz obavy z nedostatku komodity.

Informovala o tom agentúry Reuters.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.