Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Taliansko plánuje skončiť s uhoľnými elektrárňami

Ministerstvo energetiky Carlo Calenda už požiadal prevádzkovateľov prenosovej sústavy Terna, aby definovala potreby infraštruktúry.

Najväčšia talianska elektrárenská spoločnosť Enel už predtým oznámila, že nebude investovať do nových uhoľných elektrární. Ako uviedol portál e3g.org, spoločnosť, v ktorej drží štát podiel 25 %, sľúbila už v marci 2015 postupne odstaviť svoje elektrárne spaľujúce uhlie. Z 11 uhoľných elektrární, ktoré sú v krajine v prevádzke, ich Enel vlastní sedem. V poslednej dobe sa spoločnosť presadila vo sfére obnoviteľných zdrojov.

Stratégia, ktorú má parlament schvaľovať na začiatku novembra, rovnako počíta s urýchlením zavádzania motorových vozidiel na alternatívne palivá. V roku 2020 by v Taliansku malo stáť približne 19.000 nabíjacích staníc.

Okrem Talianska ohlásili ukončenie prevádzky uhoľných elektrární aj ďalšie západoeurópske krajiny. Francúzsko počíta už s termínom roku 2022, nasledovať by mali Taliansko a Veľká Británia v roku 2025, Holandsko, Fínsko a Portugalsko v roku 2030.

V Belgicku došlo k odstaveniu poslednej uhoľnej elektrárne vlani v apríli. Elektrárne na uhlie nie sú v prevádzke ani v ďalších šiestich štátoch EÚ (Cyprus, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko a Malta).

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.