Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
1. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Taliansko, Grécko a Albánsko podporili výstavbu plynovodu TAP

Zástupcovia vlád troch krajín podpísali vo štvrtok (27.9.) v New Yorku dohodu, napísala agentúra Reuters. Výkonný riaditeľ TAP Kjetil Tungland označil dohodu za „dôkaz obchodnej a technickej sily TAP“. „Je to ďalší dôležitý krok k realizácii nášho cieľa získavať plyn priamo z kaspickej oblasti,“ povedal európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Hovorca Nabucco West Christian Dolezal agentúre Reuters povedal, že Nabucco má aj naďalej „najprepracovanejší právny rámec“, a má tak dobré podmienky na to, aby mohol TAP konkurovať. Nabucco má prechádzať po trase dlhej asi 1.300 kilometrov cez Turecko a Balkán do rakúskeho Baumgartenu.

Európska komisia žiadnemu z oboch projektov prednosť nedáva a hovorí, že jej ide len o zabezpečenie alternatívnych zdrojov dodávok. Rusko teraz dodáva EÚ cez 30 % jej spotreby plynu a pre niektoré krajiny východnej Európy je jediným dodávateľom. Napätie medzi EÚ a Ruskom v energetike počas septembra zosilnelo po tom, čo Európska komisia oznámila, že prešetruje monopolné praktiky ruského gigantu Gazprom.

Súboj medzi TAP a Nabucco West rozhodne konzorcium britského koncernu BP, nórskej spoločnosti Statoil, francúzskej Total, talianskej ENI a azerbajdžanskej štátnej spoločnosti Socar pre ťažbu a dodávky plynu z rozsiahleho náleziska Šach Deniz II. Konzorcium by malo rozhodnúť, ktorému projektu bude dodávať plyn, počas nasledujúcich mesiacov.

Podielnikmi TAP sú švajčiarska EGL, Statoil a nemecká E.ON Ruhrgas. Podľa analytikov je slabinou projektu absencia talianskeho partnera, na druhej strane má talianska vláda záujem na tom, aby v krajine vznikol juhoeurópsky plynovodný uzol.

Konzorcium Nabucco vedie rakúska spoločnosť OMV. Jeho súčasťou sú ďalej nemecký energetický koncern RWE, maďarská skupina MOL, turecký Botas, bulharský BEH a rumunský Transgaz. Britská BP v máji z projektu odstúpila.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.