Talianska spoločnosť Eni má šancu získať líbyjský ropný trh
„Nemáme problémy so západnými štátmi ako Taliansko, Francúzsko či Británia. No pravdepodobne budeme mať určité politické problémy s Ruskom, Čínou a Brazíliou,“ povedal zástupca ropnej firmy AGOCO, ktorá je pod kontrolou povstalcov. Toto vyhlásenie naznačuje možné ťažkosti ruských, čínskych a brazílskych firiem, ktorých krajiny nesúhlasili s tvrdšími sankciami voči Kaddáfímu a vyzývali na ďalšie rozhovory. Pre tieto firmy by to mohlo znamenať stratu kontraktov za miliardy dolárov.
Ruské a čínske spoločnosti sa obávajú straty miliárd dolárov
„Líbyiu sme kompletne stratili,“ vyhlásil včera generálny riaditeľ Rusko-líbyjskej rady pre podnikanie Aram Šegunc. „Naše firmy tam stratia všetko, pretože NATO im zabráni v Líbyi podnikať,“ dodal. Pred vojnou operovalo v líbyjskom ropnom sektore okolo 75 čínskych firiem, ktoré v zhruba 50 projektoch zamestnávali približne 36.000 ľudí. Aj ruské firmy, medzi nimi Gazprom Nefť a Tatnefť, mali v Líbyi kontrakty za miliardy dolárov, ako aj brazílske, najmä ropný kolos Petrobras a stavebná spoločnosť Odebrecht.
Talianska Eni plánuje spustiť ťažbu do začiatku zimy
Podľa talianskeho ministra zahraničných vecí Franca Frattiniho skupina zamestnancov z Eni už pricestovala do Líbye, aby opätovne uviedla do chodu ropné zariadenia na východe krajiny. „Eni bude aj v budúcnosti hrať hlavnú úlohu v ťažbe ropy,“ povedal Frattini pre štátnu televíziu RAI. Predseda správnej rady Eni Giuseppe Recchi odhadol, že Líbya bude môcť otvoriť ropné polia do začiatku zimy.
Na rozdiel od Talianov však ďalší európski predstavitelia, ako aj ropné podniky sú opatrnejší. „Situáciu pozorne monitorujeme. V súčasnosti však s Prechodnou národnou radou nerokujeme,“ oznámil hovorca OMV. Nemecký Wintershall ani francúzsky Total sa k vývoju udalostí nechceli vyjadriť.
Cena akcií európskych ropných firiem ako talianska Eni, rakúska OMV a francúzsky Total vzrástla o 3 až 5 %, a to aj napriek miernemu poklesu cien ropy na trhoch. Dôvodom sú očakávania, že firmy by mohli byť schopné rýchlo obnoviť produkciu v severoafrickej krajine. Podľa analytikov by tak hlavnými víťazmi mohli byť práve talianska Eni a francúzsky Total, keďže ich krajiny podporovali povstalcov najviac. A nie je vylúčené, že z tohto dôvodu nemalý podiel na trhu získajú noví hráči ako katarská ropná spoločnosť a obchodník s komoditami Vitol.
Mnohé firmy zatiaľ iba čakajú
Väčšina globálnych koncernov sa zatiaľ k obnoveniu činnosti v Líbyi stavia opatrne. Britská spoločnosť BP oznámila, že sa plánuje vrátiť do Líbye ihneď, ako to situácia v krajine umožní. Presnejší časový harmonogram ale neuviedla. Podobne reagujú aj americké firmy ako Marathon, ConocoPhillips či Occidental. „Zatiaľ len vyčkávajú a sledujú, ako sa vyvinie politická situácia. Snažia sa odhadnúť, kto bude o ropnom sektore rozhodovať,“ povedal jeden z poradcov v ropnom sektore, ktorý radí americkým spoločnostiam v otázkach okolo líbyjského trhu.
Zdroj: ČTK, energia