Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Talianska firma ENI získala licenciu na prieskum cyperských ložísk plynu

Cyprus sa nachádza v Levantskej panve, oblasti vo východnej časti Stredozemného mora, ktorá by podľa predbežných odhadov mala obsahovať rozsiahle rezervy zemného plynu. Cyperské ložiská sa nachádzajú neďaleko obrovského ložiska plynu patriaceho Izraelu. Prvotné prieskumy naznačili, že medzi Cyprom a Izraelom sa nachádzajú takmer 3 bil. m3 zemného plynu. ENI a Kogas získali licencie na prieskum v troch z 13 blokov cyperskej zóny. Spomínané tri bloky ležia severne od ložiska, ktoré údajne obsahuje 140 až 230 mld. m3 suroviny.

Podľa analytikov potvrdenie rezerv a komerčné využitie ložísk podporí nielen ekonomiku Cypru, ktorá zápasí s dôsledkami napojenia na grécku ekonomiku, ale pomôže aj Európskej únii. Tá by vďaka tomu mohla znížiť svoju závislosť od dovozu plynu z Ruska.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.