Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Taliani a Nemci neschvaľujú ďalšie uvoľnenie strategických zásob ropy IEA

IEA by mala s členskými štátmi rokovať zhruba do 23. júla a potom sa rozhodnúť, či opätovne siahne do strategických rezerv po tom, čo takto rozhodla 23. júna. Vtedy informovala, že od júla uvoľní pre trhy 60 miliónov barelov ropy (1 barel = 159 litrov).

„Nemecko a Taliansko už vtedy neboli týmto krokom veľmi nadšené,“ uviedol zdroj z francúzskej vlády. „Aj keď nakoniec členské štáty rozhodli jednohlasne, nie všetci boli presvedčení, že je to najlepšie riešenie.“

Podľa zdroja je vysoko pravdepodobné, že tentoraz budú krajiny proti. Najmä Nemecko nevidí dôvod podporovať ďalšie uvoľnenie strategických zásob, keďže pri svojej silnej ekonomike nie je také citlivé na pohyb cien ropy na trhu. Na opačnom póle sú však USA, ktoré potrebujú nízke ceny komodity. Analytici preto nevylučujú, že Spojené štáty, ktoré sa pri predchádzajúcom rozhodnutí IEA podieľali na uvoľnení strategických zásob 50 %, by mohli konať aj jednostranne.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.