Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

T. MALATINSKÝ: Poradca na odpredaj SE Enelom bude vybraný do dvoch týždňov

„Dozvedeli sme sa, že spoločnosť Enel zaradila medzi aktíva, ktoré budú ponúkať na predaj, aj aktíva SE,“ potvrdil Malatinský s tým, že v priebehu jedného až dvoch týždňov bude vybraný poradca, ktorý sa bude zaoberať celým procesom odpredaja, teda napríklad súpisom majetku.

Slovensko bude môcť do predaja akcií zasiahnuť. Ako totiž vysvetlil Malatinský, štát má v akcionárskej zmluve tri predkupné práva. „Jedno je prednostné odkúpenie, druhé je spoločný odpredaj a tretie právo je odsúhlasovanie akcií na valnom zhromaždení. To znamená, pri odpredaji by sme sa mali vyjadrovať aj k akcionárovi, kto to má byť,“ avizoval šéf rezortu hospodárstva.

Pre Slovensko bude podľa neho prioritou, aby to bol taký akcionár, ktorý bude schopný dokončiť výstavbu tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. „Dielo je značne rozostavané, investovali sme tam kopec prostriedkov a aj zo strategického hľadiska si myslíme, že tieto dva bloky by mali byť v prevádzke,“ dodal minister.

Kedy však bude tretí a štvrtý blok Mochoviec dostavaný, sa poslanci nedozvedeli. Odpoveď na to má dať expertná správa, ktorú by mala spoločnosť Enel dokončiť do konca júna tohto roka. „Dozvedeli sme, že pracujú na materiáli, ktorý má upresniť ďalšie dôvody, pre ktoré sa dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec bude predlžovať. Potom bude predložená akcionárom a tí predložia stanovisko,“ priblížil Malatinský.

Opozičný poslanec Juraj Miškov (nezaradený) po návšteve elektrární konštatoval, že poslanci sa nedozvedeli nič nové. „K 8. aprílu tohto roka je nejasný termín dostavby tretieho a štvrtého bloku. Posúva sa to už od roku 2012. Mám vážne pochybnosti, či vôbec bude tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce uvedený do prevádzky,“ podčiarkol. Podľa neho je ťažké zhodnotiť aj to, či by dostavbe pomohlo, keby ju zrealizoval nový investor. „Okolo procesu dostavby je veľa hmly a neurčitých informácií. Záviselo by to aj od toho, kto by bol ten investor a či by bol bloky schopný dostavať,“ dodal Miškov.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.