Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SZVT: Viac ako polovica Čechov nevie, koľko platia za teplo v domácnostiach

Prieskum agentúry Focus z apríla 2017 v Českej republike podľa SZVT tvrdí, že 50 až 75 % zákazníkov nevie, koľko ročne platí za teplo. Nielen že nepoznajú celkovú ročnú výšku nákladov na teplo, ale ani výšku mesačných záloh. Zo zvyšných zákazníkov len 5 % pozná cenu tepla za jednotku gigajoule. Paradoxne však podľa prieskumu, práve cena je najväčším problémom až takmer pre tretinu zákazníkov, ktorí sú nespokojní so svojím dodávateľom. Nespokojnosť s cenou ako dôvod zmeny dodávateľa, uviedlo až 26 % opýtaných.

Štvrtina až polovica všetkých zákazníkov podľa prieskumu vôbec nevie, kto im teplo do domácnosti dodáva. Uviesť celý názov spoločnosti, ktorá zákazníkovi dodáva teplo, dokáže len tretina. V prieskume niektorí respondenti dokonca uviedli, že negatívne vnímajú aj nezrozumiteľné vyúčtovanie od dodávateľa tepla, respektíve málo informácií v ňom. Neuvedomujú si, že vyúčtovanie je plne v kompetencii správcov a spoločenstiev vlastníkov bytov, ktorí ho vykonajú na základe platných predpisov a s prihliadnutím aj na rozhodnutia vlastníkov a dodávateľ tepla doň vôbec nevstupuje. A že ho v zmysle platnej legislatívy svojím aktívnym prístupom na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov môžu aj ovplyvniť.

Prieskum podľa SZVT poukazuje na sporný fakt, že na jednej strane zákazníci nepoznajú cenu tepla a nevedia, koľko za teplo platia, na strane druhej je práve výška ceny za teplo jeden z hlavných dôvodov ich nespokojnosti. Je z neho zjavné, že ľudia k dodávateľom tepla pristupujú a priori negatívne, problematiku vnímajú zjednodušene a vidia len náklady, ktoré majú s dodávkou tepla spojené, ale zabúdajú si uvedomiť, aké dôležité sú pre nich ich služby. Preto často objektívne nehodnotia ich kvalitu ani cenu.

„Na Slovensku sa na informovanosť konečného spotrebiteľa kladie veľký dôraz. Je to aj zásadná požiadavky EÚ. Práve preto bola na Slovensku zavedená povinnosť vykazovať údaje o nákladoch na vykurovanie aj v domových kotolniach, aby výšku nákladov na teplo poznali nielen odberatelia od dodávateľov tepla zo systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT), ale aj tí, ktorí si teplo vyrábajú v domovej kotolni. Aké údaje o nákladoch na teplo však do monitorovacieho systému domové kotolne zasielajú nie je známe,“ uviedol na margo prieskumu v ČR predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Na základe prieskumu v Českej republike by bolo podľa Janiša zaujímavé zrealizovať orientačný prieskum spokojnosti zákazníkov s dodávkou tepla aj na Slovensku. „A pokiaľ by výsledky prieskumu poukázali na nevedomosť zákazníkov o výške platieb, tak ako sa to ukázalo v Českej republike, SZVT je aj napriek doteraz realizovanej informačnej kampani, pripravené uskutočniť ďalšie edukačné kroky vedúce k zvýšeniu finančnej gramotnosti v oblasti tepla,“ dodal Janiš.

SZVT vznikol v roku 1998 s cieľom zjednotiť výrobcov a dodávateľov tepla a spoločne riešiť problémy, vymieňať si vzájomne názory a skúsenosti. Aktuálne združuje 97 členov, ktorí zabezpečujú spoľahlivú, hospodárnu, bezpečnú, ekologickú a cenovo dostupnú výrobu a dodávku tepla v 87 mestách a 101 obciach na Slovensku.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.