Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SZVT odmieta zapojenie do politických hier, svoje názory presadzuje argumentmi

SZVT je podľa predsedu jeho predstavenstva Miroslava Obšivaného profesionálnym združením, ktoré spolupracuje so štátnymi orgánmi pri tvorbe a novelizácii právnych predpisov upravujúcich alebo dotýkajúcich sa problematiky výroby, distribúcie a predaja tepla a teplej úžitkovej vody.

Ide najmä o Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ministerstvá financií, hospodárstva, rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, ale aj Slovenskú energetickú inšpekciu a poslancov NR SR z príslušných parlamentných výborov.

„Na odborné účely a komunikáciu si zväz najíma aj externých poradcov vždy v súlade s platnou legislatívou SR. SZVT odmieta zapojenie do politických hier. Pri presadzovaní svojich názorov a postojov vždy využíva výlučne odborné argumenty,“ zdôraznil Obšivaný v odpovedi pre TASR.

Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a Karol Galek (SaS) dnes vyhlásili, že teplárenskí oligarchovia si vedia na Slovensku kúpiť novely zákonov za 85 eur na hodinu. Trestné oznámenie za politickú korupciu podali ešte v lete 2016, vyšetrovatelia ho však odmietli, preto sa voči ich rozhodnutiu odvolajú.

Bývalý poslanec NR SR si mal za ovplyvňovanie poslancov hospodárskeho výboru, ktoré mu trvalo 118 hodín, účtovať 85 eur na hodinu. SZVT mu tak vyplatil viac ako 10.000 eur. Z novely zákona o tepelnej energetike vypadlo v roku 2014 slovo „primerane“. Pozmeňujúci návrh na výbore predložil poslanec za Smer-SD Maroš Kondrót.

„Na základe vypadnutia tohto slova z môjho pohľadu nastalo tzv. teplárenské nevoľníctvo alebo budovanie neprirodzeného monopolu a ľudia v domácnostiach sa odvtedy nemôžu odpojiť od veľkých teplárov, od teplárenských oligarchov. Toto si dokázali teplárenskí oligarchovia pretlačiť do zákona,“ upozornil Viskupič.

Vyšetrovanie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukázalo, že predmetné plnenie sa uskutočnilo, v akej výške a že k ovplyvňovaniu rozhodovania výboru naozaj došlo. Podľa vyšetrovateľa však ide iba o prípravnú fázu korupčného konania, ktorá je trestaná len pri zločinoch.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.