Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. júla 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skTASR

SZVT: Lacnejší plyn pre domácnosti nemusí paušálne znamenať aj lacnejšie teplo

U každého výrobcu to môže podľa Obšivaného byť inak, a to v závislosti od aktuálne dohodnutých cien plynu. „Niektorí výrobcovia tepla už dnes môžu mať zazmluvnenú takú cenu plynu, že z pohľadu dodávateľa plynu už nie je priestor na jej zníženie. Zároveň ešte nie je známy ani parameter pre výpočet maximálnej ceny zemného plynu pre rok 2016. Ten regulačný úrad zverejní až po 31. júli 2015,“ priblížil.

Pripomenul, že ceny zemného plynu pre domácnosti a malé podniky sú kompletne regulované štátom a určuje ich ÚRSO. „Ceny zemného plynu na výrobu tepla však nie sú osobitne regulované. Ich výška závisí čiastočne na rozhodnutiach ÚRSO (platby za distribúciu a prepravu plynu) a vo významnej miere od dohody medzi obchodníkom s plynom a výrobcom tepla (platby za komoditu),“ informoval Obšivaný.

Výrobcovia tepla, ktorí vyrábajú teplo zo zemného plynu, majú podľa Obšivaného s dodávateľmi plynu, nielen s SPP, už pre rok 2015 uzatvorené zmluvy na základe výberových konaní. „Zmluvné vzťahy pre tento rok sú teda už uzatvorené, pričom zmluvné podmienky jednotlivých dodávateľov plynu sú postavené na rôznych princípoch stanovenia ceny zemného plynu, napríklad na deväťmesačných priemeroch, trojmesačnej fixácii, ročnej pevnej cene a podobne. Z toho dôvodu každý výrobca tepla môže mať odlišnú cenu plynu,“ upozornil predseda predstavenstva SZVT.

„Zdôrazňujeme, že do ceny tepla si však výrobcovia môžu zahrnúť náklady na nákup plynu len do výšky maximálnej ceny zemného plynu, ktorú regulačný úrad stanovuje v zmysle aktuálnej vyhlášky číslo 222 z roku 2012,“ podčiarkol. Pretože úradom nie je stanovená cena zemného plynu pre výrobu tepla určeného pre domácnosti, tak ako to bolo v minulosti, ktorá by pre dodávateľov plynu bola záväzná, ceny plynu teda závisia od rozhodnutia dodávateľa plynu, respektíve od vzájomnej dohody medzi dodávateľom plynu a výrobcom tepla.

Ich výšku podľa neho najviac ovplyvňuje vývoj cien zemného plynu na energetických burzách, pri dlhodobých kontraktoch aj od vývoja konkurenčných cien ropy a vykurovacích olejov. „Napriek tomu je v záujme každého výrobcu tepla, aby cena variabilných nákladov bola pre našich odberateľov čo najnižšia. To je vidno aj na tom, že často pristupujú z toho dôvodu k zmene dodávateľa, kde hlavným kritériom výberu je cena,“ doplnil.

„Výrobcovia tepla, ktorým končí kontrakt na zemný plyn v roku 2015, budú o jeho cene pre rok 2016 rokovať v najbližších týždňoch a mesiacoch a bezpochyby budú mať na jej výšku vplyv už aktuálne a predpokladané veľkoobchodné ceny plynu na svetových burzách,“ dodal predseda predstavenstva SZVT.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.