Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Maďarsko sa pýta Šefčoviča, aký projekt podporí EK namiesto Južného prúdu

Podľa agentúry MTI šéf maďarskej diplomacie povedal, že Maďarsko chce, aby Európska komisia dala najavo, aký projekt energetickej bezpečnosti namiesto Južného prúdu vie podporiť.

Na schôdzke zaznelo, že Šefčovič sa s predstaviteľmi krajín, ktorých sa zrušenie projektu Južný prúd týka, stretne 9. februára v Sofii.

Maďarský minister vyjadril pripravenosť Maďarska na účasti príslušných energetických projektov, pričom poznamenal, že maďarská infraštruktúra, kapacity plynojemov a potrebné prepojenia sietí sú už pripravené. Zdôraznil však, že Rumunsko a Chorvátsko ešte neupravili svoje plynovody tak, aby v nich bolo možné obrátiť smer tranzitu plynu.

Ruský prezident Vladimír Putin 1. decembra oznámil, že Rusko projekt South Stream (Južný prúd) už nebude podporovať z dôvodu „nepriateľského postoju“ únie. Kremeľ mal výhrady voči EÚ hlavne v prípade Bulharska, ktoré na žiadosť Bruselu pozastavilo výstavbu plynovodu realizovaného ruskou stranou.

Šefčovič v mene EÚ na druhý deň po oznámení Ruska o pozastavení projektu South Stream oznámil, že pre úniu bolo dôležité, aby tento projekt bol v absolútnom súlade s legislatívou EÚ.

Práce na plynovode South Stream sa začali v decembri 2012. Cieľom 3600 km dlhej trasy, ktorá obchádzala Ukrajinu, bolo prepojiť náleziská v Rusku cez územie Bulharska, Srbska, Maďarska a Slovinska s ďalšími krajinami Európy. Predpokladaná kapacita plynovodu bola 63 miliárd metrov kubických metrov plynu ročne.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.