Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júla 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Systémy centrálneho zásobovania teplom pokrývajú v SR 54 % potreby tepla

Pripomenul, že vo februári 2016 prijala EÚ Stratégiu pre vykurovanie a chladenie, ktorej snahou je postupne zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na výrobe energií, vrátane tepla v krajinách EÚ. „V rámci tejto stratégie sa kladie dôraz na CZT, ktoré umožňujú najefektívnejšie zavádzanie OZE,“ upozornil.

Podiel OZE na výrobe tepla sa podľa neho v krajinách EÚ za posledných 10 rokov takmer zdvojnásobil a blíži sa k úrovni 20 %. Slovensko radí medzi krajiny EÚ, ktoré zaostávajú vo využívaní OZE pri výrobe tepla. „Ich podiel dosahuje len 8,7 % napriek tomu, že výrobcovia tepla, ktorí podliehajú regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), využívali v roku 2015 OZE ako palivo v podiele 28,3 %,“ uviedol.

„Najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe tepla spomedzi krajín EÚ nájdeme vo Švédsku, a to viac ako dve tretiny. Nadpolovičný podiel vykazuje aj Lotyšsko a Fínsko. Podpriemerné zastúpenie OZE pri výrobe tepla však nájdeme aj v ostatných krajinách V4, či v Nemecku. Z krajín V4 je na tom najlepšie Česká republika s podielom OZE na výrobe tepla 16,7 %,“ spresnil Janiš.

Podčiarkol, že aj keď na Slovensku sa systémy CZT ešte stále vnímajú ako prežitok komunistickej éry, nastupuje pozitívny trend. Vláda si stále viac uvedomuje, aké vzácne a jedinečné dedičstvo je na Slovensku vybudované. Aj štúdia Ministerstva hospodárstva SR, ktorá vyplýva zo Smernice o energetickej efektívnosti, vyzdvihuje potenciál, ktorý predstavujú systémy CZT pre ďalší rozvoj vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) šetrnej k životnému prostrediu.

„Produkcia tepla v centrálnych zdrojoch na Slovensku je nadpriemerná oproti iným krajinám EÚ (159 % priemeru EÚ). Je však stále výrazne nižšia ako v susednej Českej republike (242 % priemeru EÚ), s ktorou sme zdedili spoločné dedičstvo výroby tepla z CZT,“ dodal Janiš.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.