Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Svetový trh s ropou si udrží stabilitu aj v roku 2014

„Som optimistom, čo sa týka budúcnosti a domnievam sa, že trh s ropou bude z hľadiska dopytu a ponuky stabilný aj na budúci rok,“ povedal minister.

Dodal, že skupina arabských štátov aj celá Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa bude naďalej usilovať udržať stabilitu na globálnych trhoch s komoditou.

Saudská Arábia je najväčším svetovým exportérom ropy a kľúčovým členom OPEC. Ropný kartel sa tento mesiac dohodol, že ponechá svoje ťažobné kvóty bez zmeny a denne vyprodukuje 30 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy.

Podľa saudského ministra nehrozí nadmerné zásobovanie svetových trhov ropou ani po tom, ako sa Západ a Irán dohodli na zmiernenie sankcií proti Teheránu, ktorý súhlasil, že dočasne obmedzí niektoré časti svojho nukleárneho programu.

Irán už tento mesiac avizoval, že po zmiernení sankcií plánuje zvýšiť ťažbu ropy na 4 milióny barelov denne zo súčasných 2,7 milióna barelov/deň.

„Neočakávam, že na globálnom trhu bude nadbytok ropy. Mali by sme si uvedomiť, že svetová spotreba ropy je oveľa vyššia ako 30 miliónov barelov denne. Preto sa domnievam, že každé nové dodávky budú vítané,“ dodal al-Naimi.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.