Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
planeta svet - flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr/sezzles (licencia Creative Commons)
18. januára 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Svetový atlas zdrojov obnoviteľnej energie je k dispozícii online

Svetový atlas zdrojov obnoviteľnej energie sa po prvýkrát predstavil verejnosti 13. a 14. januára v rámci Týždňa udržateľnosti v Abu Dhabi, tesne pred začatím konferencie World Future Energy Summit (WFES 2013) v Spojených arabských emirátoch.

Projekt je voľne dostupný na adrese www.irena.org/GlobalAtlas. Atlas je doposiaľ najväčšou iniciatívou svojho druhu v tom, ako pomôcť krajinám uchopiť svoj potenciál generovať obnoviteľnú energiu. Obsahuje dáta a mapy, ktoré spracovali popredné technické inštitúcie, rovnako ako firmy pôsobiace v súkromnom sektore. V súčasnosti mapuje zdroje veternej a solárnej energie.

V nasledujúcich dvoch rokoch by sa mal atlas rozšíriť aj o ostatné formy obnoviteľnej energie.

„V ďalšej dekáde môžeme očakávať výrazný nárast investícií do obnoviteľnej energie. Globálny atlas, aktuálne mapujúci energiu z vetra a slnka, nám pomôže uskutočniť tie správne rozhodnutia,“ povedal Martin Lidegaard, dánsky minister pre klímu, energetiku a výstavbu, ktorý tiež zastáva funkciu prezidenta 3. zasadnutia Zhromaždenia IRENA.

„Svetový atlas nám tak poskytuje nástroj, ktorý nám pomôže v našich medzinárodných snahách zdvojnásobiť podiel OZE do roku 2030,“ povedal Adnan Z. Amin, generálny riaditeľ IRENA. Pripomenul tiež, že momentálne sa v tomto projekte angažuje 22 krajín a ďalšie sa pripoja v nasledujúcich mesiacoch. „Je to jasný znak našej rastúcej politickej snahy o prechod na čistú a obnoviteľnú energiu,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.