Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Svetoví ropní giganti vsádzajú na zemný plyn

Podľa viceprezidenta Exxon Mobil Corp. Roberta Franklina vyzerá situácia sľubne najmä v Číne, kde dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) vlani stúpol o 40 percent, a v Indii, ktorá by ju čoskoro mala dohnať.

Význam zemného plynu stúpol, keď k nemu obrátili pozornosť také ropné veľmoci ako Katar a Rusko. Záplava LNG, ktorý je možné prepravovať rovnako ľahko ako ropu, však mala negatívny dopad na ceny suroviny a vyvolala obavy z nedostatočnej kapacity spotreby. Mnoho krajín nemá infraštruktúru, aby mohlo LNG dovážať, alebo peniaze, aby to mohlo zmeniť.

Zemný plyn je považovaný za relatívne nízkoemisný, a teda za medzistupeň medzi „špinavými“ palivami ako uhlie a obnoviteľnou energiou.

Podľa niektorých účastníkov konferencie však producenti fosílnych palív obnoviteľné zdroje energie podceňujú. Sektor neustále vsádza na to, že obnoviteľné zdroje energie sa budú rozvíjať pomalšie, než sa v skutočnosti deje a podceňuje aj ich spoľahlivosť.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.