Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
28. februára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Svetové investície do OZE vzrástli vlani o 30 %

Globálny trh s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE) sa rozvíja aj napriek dôsledkom svetovej hospodárskej krízy. Investície do „zelenej energie“ zaznamenali medziročný nárast o 30 % a dosiahli úroveň rekordných 243 mld. amerických dolárov. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila spoločnosť Ernst & Young.

Trh s obnoviteľnými zdrojmi energie však podľa Ernst & Young stále trpí dôsledkami finančnej krízy, ktorá začala v roku 2008. „Toxické dedičstvo globálnej finančnej krízy naďalej vrhá tieň na globálny trh s obnoviteľnými zdrojmi energie,“ píše sa v správe Ernst & Young a upozorňuje, že investície sa v jednotlivých krajinách a u jednotlivých technológií líšia.

Minulý rok bol priaznivý hlavne pre veterné elektrárne na otvorenom mori, ktorých nová kapacita stúpla o 51 %. U veterných elektrární na pevnine naopak celosvetovo nová kapacita klesla o 7 %, z toho v Európe o 14 %. Vysoký rast zaznamenali solárne elektrárne.

Z jednotlivých krajín najvyšší rast OZE zaznamenala Čína, najmä u veterných a solárnych elektrární. Ernst & Young však upozorňuje, že nie je isté, či si Čína aj naďalej svoj rast udrží. ďalšia priečka patrí USA, ktoré schválili ročné predĺženie vládnych grantov pre OZE, čím zaistili na trhu ich ďalší rast. V minulom roku sa v USA inštalovali nové zdroje veternej energie s výkonom 5,1 GW, čo je sotva polovica z roku 2009 a necelá tretina nového výkonu čínskych veterných elektrární, ktorý činil 16,5 GW.

V Európe po prudkom raste solárnych elektrární niektoré vlády vrátane českej obmedzili podmienky pre ich novú inštaláciu. Ďalšie investície do obnoviteľnej energie v oblasti ohrozujú úsporné opatrenia niektorých európskych štátov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.