Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Svetové burzy chcú predávať akcie Aramca investorom

Predaj akcií vyvolal zvýšené úsilie vedení svetových búrz. Chcú, aby sa predávali práve na ich platforme.

Za americkú burzu v New Yorku sa už na Twitteri prihovoril americký prezident Donald Trump. Napísal, že by sa veľmi cenilo, keby Saudská Arábia akcie uviedla na newyorskú burzu. Dodal, že by si to Spojené štáty veľmi cenili.

Trumpova iniciatíva je pochopiteľná. Sprístupnením časti podielov Aramca pôjde o najdrahší vstup jednej spoločnosti na burzu, a jej tučný príjem.

Saudské akcie chcú dostať na svoju burzu aj Japonci. Hlasno o nich hovoria tiež Číňania. Radi by ich videli na burze v Hongkongu.

Britský úrad pre dohľad nad finančným sektorom chce dokonca prijať nové pravidlá, aby sa štátne ropné firmy ako Aramco a iné, ľahšie mohli rozhodovať pre vstup na londýnsku burzu.

Podľa právnych zástupcov Aramca americký burzový zákon White & Case obsahuje mnoho prekážok, aby sa jeho akcie predávali v New Yorku. Právnici tvrdia, že by mohlo dochádzať k početným právnym sporom s investormi.

Všetky problémy okolo akcií Aramca chceli odstrániť Číňania priamym nákupom celého balíka podielov Aramca. Firmy Petro China a Sinopec v liste do Rijádu vyjadrili záujem kúpiť ich všetky. Na rovnakom spôsobe získania akcií majú záujem aj Japonci a Juhokórejčania. Navyše, obe krajiny kupujú ropu vo veľkom od blízkovýchodného kráľovstva.

Saudský korunný princ Mohammed bin Salman, ktorý je autorom ekonomických reforiem, potrebuje peniaze na spriemyselnenie krajiny. Chce dosiahnuť, aby krajina nebola stále závislá len od ropy. Teraz z nej získava do rozpočtu 90 % príjmov.

Princ uviedol, že sa ešte stále diskutuje o podrobnostiach vstupu na akciové trhy. Isté vraj je len to, že sa akcie Aramca budú predávať na burze v Rijáde a ešte na jednom mieste v zahraničí. Obavy investorov, ktoré sa objavujú, že sa predaj akcií môže odložiť na neskoršie obdobie, Rijád odmieta.

(1 EUR = 1,1657 USD)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.