Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrické vedenie-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Elektrické vedenie. Foto: TASR/Tomáš Halász
13. novembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Svetová spotreba elektrickej energie vzrastie podľa IEA do 2035 o 70 %

Krajiny mimo Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa na raste svetovej spotreby budú podieľať 80 percentami. Z toho na Čínu pripadne 38 % a na Indiu 13 %, odhadla IEA v správe World Energy Outlook.

Globálny výkon elektroenergetiky sa do roku 2035 zvýši o takmer tri štvrtiny z 5.429 GW na 9.340 GW, predpovedá správa. To predstavuje výkon asi 4.000 elektrární štandardnej veľkosti, uviedla agentúra Reuters.

Zemný plyn a vietor sa na zvýšení kapacít budú podieľať takmer 50 %. Nasledovať bude uhlie a vodná energia s podielmi po 15 %. Inštalovaný výkon solárnej energetiky vzrastie viac ako dvojnásobne než kapacity jadrovej energetiky. Rast solárnej produkcie však bude proti rastu výroby energie v jadrových elektrárňach len polovičný, pretože ich aktuálny výkon je oveľa nižší a kolísavý.

Produkcia jadrových elektrární by sa do roku 2035 mala podľa IEA zvýšiť o 60 % na 4.370 TWh a ich podiel na globálnej produkcii klesne z 13 na 12 %. Väčšina globálneho prírastku nastane v Číne a Indii.

IEA predpokladá, že energetický sektor bude musieť do roku 2035 investovať do zvýšenia výrobných kapacít 9,7 bilióna dolárov. Ďalších 7,2 bilióna USD potom bude musieť ísť do prenosových a distribučných sietí, z toho 40 % na modernizáciu starej infraštruktúry.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.