Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. apríla 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Svetová banka podporila tepelnú elektráreň v JAR

Svetová banka vo štvrtok odsúhlasila pôžičku vo výške 3,75 mld. dolárov na výstavbu najväčšej tepelnej elektrárne v JAR. Nasledovala medzinárodná kritika viacerých európskych krajín spoločne s USA. Podľa nich je konanie Svetovej banky v rozpore s platnými environmentálnymi záväzkami pre poskytovanie pôžičiek.

USA spolu s Veľkou Britániou, Holandskom a Talianskom sa na protest zdržali hlasovania. Podľa nich je spustenie tepelnej elektrárne nekompatibilné so stratégiou nízko-uhlíkového hospodárskeho rozvoja.

Zelení aktivisti považujú rozhodnutie štátov nehlasovať za pokrytecké. „Ak chceli USA nasledovať svoju stratégiu  všestranného rozvoja bánk bez uhlia, mali hlasovať proti,” vyjadrila sa Karen Ornstein z Priateľov Zeme.

Svetová banka bráni svoje rozhodnutie. Podľa nej schválená pôžička pomôže krajine získať spoľahlivý zdroj energie. „Bez posilnenia energetického zásobovania budú obyvatelia JAR čeliť ťažkostiam spojenými so slabým hospodárskym rastom,“ vyhlásil Obiageli Ezekwesili, vice-prezident Svetovej banky pre oblasť Afriky.

Vláda zdôrazňuje význam elektrárne pre udržateľnosť domáceho hospodárstva a bezpečnosť dodávok elektrickej energie. Tvrdí, že elektráreň bude využívať modernú technológiu. Vládny kabinet tiež sľubuje investovať 750 mil. dolárov do energetických projektov na podporu „čistej energie”.

Elektráreň Medupi s výkonom 4800 MW podľa odhadov vypustí ročne do ovzdušia 25 mil. ton oxidu uhličitého (CO2). Bude vôbec prvou elektrárňou v JAR za posledných 15 rokov. Zároveň sa jedná o prvú schválenú pôžičku Svetovej banky od konca apartheidu v roku 1994.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.