Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Švédky Vattenfall
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kontrola napätia
24. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Švédsky Vattenfall predá majetky v Poľsku Tauronu a PGNiG

Vattenfall oznámil predaj svojich majetkov v Poľsku. „Švédska energetická skupina Vattenfall predá svoje aktivity v Poľsku tamojšiemu plynárenskému monopolu PGNiG a elektrárenskej spoločnosti Tauron za celkom 2,6 mld. dolárov“, uviedol šéf Tauronu. Dohoda o predaji 99 % GZE, ktorá distribuuje elektrickú energiu v južnej časti Poľska, si ešte vyžaduje súhlas protimonopolného úradu. O majetky Vattenfallu v Poľsku mala záujem aj česko-slovenská investičná skupina Penta.

Tauron kúpi 99 % akcií spoločnosti GZE, ktorá distribuuje elektrinu v južnom Poľsku, za 4,63 mld. zlotých. „Získavame aktíva, ktoré skvele zapadnú k našim aktivitám… a zaistia nám lepšiu pozíciu na veľkom trhu Horného Sliezska,“ uviedol šéf Tauronu Dariusz Lubera.

Tauron je druhou najväčšou elektrárenskou spoločnosťou v krajine, dodáva elektrinu a teplo približne štyrom miliónom koncových spotrebiteľov. Vláda začala podnik vlani privatizovať predajom akcií na burze a teraz v ňom vlastní ešte 30 % akcií.

PGNiG dokončuje dohodu, podľa ktorej vraj kúpi od Vatenfallu varšavskú tepláreň. Podľa poľskej agentúry PAP za ňu zaplatí približne 1 mld. dolárov. Predaj majetku Vattenfall súvisel s privatizáciou prevádzkovateľa najväčšej firmy v Európskej únii, varšavskej spoločnosti SPEC, ktorej dodáva teplo práve tepláreň vo vlastníctve Vattenfall.

Francúzska spoločnosť Dalkia získala minulý mesiac 85 % akcií v sieti SPEC. O SPEC tiež mala záujem Penta ako aj Energetický a priemyselný holding (EPH).

Vattenfall minulý rok zastavil takmer  desaťročnú stratégiu expanzie a oznámil, že pravdepodobne predá majetok v Poľsku a Dánsku. Časti majetku sa chce zbaviť aj v Nemecku.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.