Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Švédsko uzavrie dva jadrové reaktory až o sedem rokov skôr

„V nadchádzajúcich rokoch očakávame nízke ceny elektriny a zároveň sa stretávame s rastúcimi výrobnými nákladmi,“ uviedol Vattenfall. Dodal pritom, že rozhodnutie predčasne ukončiť prevádzku reaktorov je čisto obchodná záležitosť.

„Je samozrejme poľutovaniahodné uzavrieť dobré fungujúce reaktory, občas je to ale nevyhnutné,“ dodala firma.

Horúcovodný reaktor číslo jeden sa sprevádzkoval v roku 1976, o rok skôr začal fungovať reaktor číslo dva, ktorý je tlakovodný. Zostávajúce dva reaktory, rovnako tlakovodné, boli uvedené do prevádzky v 80. rokoch a ich uzavretie sa očakáva v 40. rokoch.

Švédsko má podľa portálu The Local celkom desať fungujúcich reaktorov v troch jadrových elektrárňach. Podľa údajov z roku 2013 tvoril podiel elektriny z jadra na celkovej spotrebe vo Švédsku 39 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.