Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. júna 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Švédsko povolilo výstavbu jadrových elektrární

Švédsko zmenilo jadrovú politiku, parlament dal zelenú výstavbe atómových elektrární. Prijatý zákon platí len pre výstavbu reaktorov ako náhrada za už existujúce, či odstavené zariadenia. Nepovoľuje teda výstavbu nových zariadení. Legislatíva vyvolala silný odpor opozície i ekologických hnutí.

Hlasovanie v Rigsdagu prešlo len veľmi tesne. Za hlasovalo 174 poslancov, proti bolo 172, pričom traja sa nezúčastnili hlasovania. Zákon vstúpi do platnosti 1.januára 2011. Predstavitelia opozície, prevažne z ľavicového spektra, sa vyjadrili, že v prípade volebného víťazstva chcú zákon zrušiť.

V roku 1980 sa vo Švédsku uskutočnilo verejné referendum, v ktorom sa občania Švédska vyjadrili proti jadrovej energetike. Štokholm si vtedy dal dokonca záväzok odstaviť jadrové reaktory do roku 2010. Neskôr od tohto cieľa upustil, informuje BBC.

Švédsko má v súčasnosti 10 jadrových reaktorov a tri atómové elektrárne. Ako informuje agentúra AFP, podieľajú sa na výrobe zhruba polovice elektrickej energie vo krajine. Nukleárny program má prispieť k záväzku švédskej vlády dosiahnuť 50 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v roku 2020.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.