Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Švédska elektráreň namiesto uhlia spaľuje odevy od H&M

„Pre nás je to materiál, ktorý je možné spáliť,“ hovorí Jens Neren, riaditeľ oddelenia dodávok paliva firmy Mälarenergi, ktorá elektráreň vlastní a prevádzkuje. „Naším cieľom je využívať len obnoviteľné a recyklované palivo.“

Švédsko sa chváli tým, že produkcia jeho elektriny je takmer bez emisií vďaka jeho vodným, jadrovým a veterným elektrárňam. Niektoré obce však stále využívajú uhlie a ropu na vykurovanie domov a kancelárií počas chladných zimných dní. Najväčšia škandinávska ekonomika dúfa, že do konca tohto desaťročia sa jej podarí odstrániť aj posledné elektrárne na fosílne palivá vďaka ich premene na elektrárne spaľujúce biopalivá a odpad.

Mälarenergi má dohodu so susedným mestom Eskilstuna, že bude spalovať jeho odpad, vrátane odpadu z centrálneho skladu spoločnosti H&M, ktorý sa v meste nachádza. Firma H&M však zdôraznila, že nenecháva spaľovať oblečenie, ktorého nosenie je bezpečné. Podľa zákonov však musí zaistiť, aby oblečenie, ktoré obsahuje pleseň alebo nevyhovuje prísnym obmedzeniam o chemikáliách, bolo zničené, uviedla hovorkyňa H&M Johanna Dahl.

Elektráreň vo Västeraas od počiatku tohto roka spálila zhruba 15 ton odevov od H&M. To je zlomok z celkom spálených 400 000 ton odpadu, upozornil Neren. Mälarenergi má dohody aj s niekoľkými ďalšími mestami v okolí, od ktorých dostáva odpadky, a dokonca dováža odpad z Británie. Zariadenie je staré 54 rokov, dodáva elektrinu asi 150 000 domácnostiam a v dobe svojho vrcholu, v roku 1996, spálilo 650 000 ton uhlia. Zariadenie má stále dva generátory na fosílne palivá. V roku 2020 majú byť vymenené za nový kotol na recyklované drevo, ktorý doplní terajšie jednotky spaľujúce biopalivo a odpad.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.