Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Švajčiaska jadrová elektráreň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Goesgen vo Švajčiarsku. Foto: TASR/AP Photo/Keystone
29. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Švajčiarsky parlament schválil postupné odstavovanie jadrových elektrární

Návrh zákona sa teraz vráti do Dolnej komory, ktorá sa musí vyjadriť k drobným zmenám, ktoré prijala Stavovská komora. Zákon podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov a energetických úspor. Dodatok však požaduje, aby neboli zakázané žiadne technológie pre získavanie a aby pokračoval výskum jadrových technológií.

Zákon počíta s odchodom od jadra vo Švajčiarsku do roku 2034, kedy vyprší životnosť poslednému z doterajších piatich atómových energoblokov v krajine.

Dôvera švajčiarskej verejnosti v jadrovú energetiku sa znížila po havárii atómovej elektrárne v japonskej Fukušime, ktorú začiatkom marca spôsobila pri rozsiahlom zemetrasení vlna tsunami. V marci potom švajčiarska vláda pozastavila schvaľovací proces pre tri nové jadrové elektrárne a následne toto rozhodnutie potvrdil aj parlament.

Jadrové elektrárne vyrábajú 40 % elektriny v krajine. Vo Švajčiarsku je päť jadrových elektrární,  najstaršia z nich Benzau I by mala byť podľa prijatého návrhu po päťdesiatich rokoch prevádzky odstavená v roku 2019, Benzau II a Mühleberg v roku 2022, Gösgen v roku 2029 a nakoniec Leibstadt v roku 2034.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.