Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Švajčiarsko do roku 2034 odstaví jadrové reaktory

Švajčiarska vláda v stredu rozhodla, že v krajine sa do roku 2034 postupne zastaví prevádzka jadrových elektrární po tom, ako havária v Japonsku otriasla dôverou verejnosti v jadrovú energetiku. Vláda však uviedla, že predčasne nezatvorí nijakú z terajších elektrárni. Kabinet sa dohodol na tom, že vo Švajčiarsku sa nepostavia žiadne ďalšie jadrové reaktory, keď sa skončí životnosť terajších elektrárni. Najstaršia sa má odstaviť v roku 2019 a najnovšia má byť v prevádzke do roku 2034.

„Existujúce jadrové elektrárne sa uzatvoria po uplynutí ich životnosti a nenahradia ich nové jadrové reaktory,“ uviedla vláda vo vyhlásení. Toto rozhodnutie pravdepodobne uspokojí podnikateľské skupiny, ktoré upozorňovali, že predčasné odstavenie jadrových reaktorov Švajčiarska by mohlo viesť k vyšším nákladom na elektrinu a negatívne ovplyvniť priemyselný sektor krajiny, ktorý je náročný na energiu.

Švajčiarsko má päť jadrových elektrárni, ktoré sa na výrobe elektriny v krajine podieľajú štyridsiatimi percentami. V susednom Nemecku sa má o ukončení prevádzky jadrových elektrárni hlasovať 6. júna. Predpokladá sa, že Berlín schváli zatvorenie všetkých nemeckých jadrových reaktorov v priebehu desaťročia.

Text: SITA, energia

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.