Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Švajčiari budú v referende hlasovať o konci jadrových elektrární

Švajčiarsko vyrába v jadrových elektrárňach takmer 38 % svojej elektriny. Podľa odporcov by tak krajina musela začať dovážať oveľa viac elektriny zo zahraničia a to predovšetkým z francúzskych jadrových a nemeckých uhoľných elektrární. Odborníci upozorňujú, že možnosti ďalšieho rozvoja vodných elektrární sú v krajine obmedzené a výstavba solárnych a veterných elektrární nestihne v priebehu tak krátkej doby pokryť výpadok výrobnej kapacity.

Iniciatívu, ktorú spustila Švajčiarska zelené strana, podporuje široká koalícia liberálnych a ekologických hnutí. Na strane odporcov snahy a odpojenia švajčiarskych elektrární od siete je naopak väčšina parlamentu i vláda, ktorá varuje, že by krajina mohla čeliť mnohým žalobám zo strany prevádzkovateľov elektrární.

„Investovali sme do šesťdesiatročnej životnosti. Ak budú musieť byť jadrové elektrárne odpojené z politických dôvodov už po 45 rokoch, budú nám chýbať výnosy,“ uviedol jeden z prevádzkovateľov. Doteraz nemali švajčiarske reaktory životnosť pevne stanovenú. Predlžovala sa na základe rozhodnutia úradu pre jadrovú bezpečnosť.

Ak Švajčiari návrh v referende schvália, bude musieť skončiť prevádzke elektrární Mühleberg, Beznau I a Beznau II už na budúci rok. Krajina by tak prišla o 12 % svojej produkcie elektriny. Elektráreň Gösgen by ukončila prevádzku po zavŕšení predpísanej životnosti 45 rokov v roku 2024. S koncom elektrárne Leibstadt v roku 2029 by Švajčiarsko prišlo o poslednú jadrovú elektráreň.

Doterajší švajčiarsky plán počítal s postupným odklonom od jadrovej energetiky a jej nahradzovaniu obnoviteľnými zdrojmi do roku 2050. Parlament schválil príslušný zámer v reakcii na nehodu v jadrovej elektrárni v japonskej Fukušime v roku 2011. Švajčiari by o vládnom návrhu mali v referende hlasovať zrejme na budúci rok.

Švajčiarsko má od uzavretia elektrárne v britskom Oldbury najstaršie jadrové elektrárne na svete. Beznau I začala dodávať elektrinu do siete už v roku 1969, Beznau II a Mühleberg v roku 1972. O sedem rokov neskôr nasledoval Gösgen a v 80. rokoch sa pridala posledná elektráreň Leibstadt.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.