Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skTASR

Susediace štáty Belgicka vyzývajú na odstavenie jadrového reaktora

Susediace štáty sa zľakli po zverejnení štúdie rakúskeho inštitútu, ktorý opísal, čo by spôsobil rádioaktívny mrak po prípadnej havárii v belgickej jadrovej elektrárni Tihange. Podľa štúdie by sa juhovýchod Holandska a okolie nemeckého mesta Aachen stali neobývateľnými.

Nemecký úrad pre jadrovú bezpečnosť považuje uvedené riziko za neprijateľné a nerozumie, prečo Belgický úrad pre jadrový dozor (Agence Fédérale de Controle Nucléaire, AFCN) vlani povolil opätovné uvedenie reaktora Tihange 2 do prevádzky. AFCN sa k veci odmietol vyjadriť.

Reaktor Tihange 2 v roku 2012 odstavili z bezpečnostných dôvodov, pretože na betónovom kryte reaktora sa objavili tisíce prasklín. Odborné bezpečnostné analýzy, ktoré si dala vypracovať belgická energetická firma Engie-Electrabel, prevádzkujúca elektráreň, presvedčili úrad jadrového dozoru, aby vlani povolil spustenie reaktora.

Belgické, holandské a nemecké environmentálne organizácie vtedy zorganizovali petíciu za definitívne odstavenie reaktora, ktorú podpísalo 165.000 ľudí. Odovzdali ju belgickému ministrovi vnútra Janovi Jambonovi, ten ale skonštatoval, že pre neho je smerodajný názor úradu pre jadrový dozor.

Hovorkyňa energetickej firmy Engie-Electrabel Geetha Keyaertová vyhlásila, že belgické reaktory patria medzi najbezpečnejšie na svete. „Na bezpečnosť tradične kladieme veľký dôraz a naši pracovníci sú vyškolení tak, aby zabránili nehodám. Aj najmenšie nezrovnalosti by viedli k zatvoreniu jadrovej elektrárne,“ uviedla hovorkyňa.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.