Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba spracovanie odpadu výstavba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
1. decembra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Súkromná spoločnosť plánuje naďalej výstavbu centra zhodnotenia odpadu v Poprade alebo Gánovciach

Spoločnosť Brantner Poprad má naďalej záujem vybudovať pod Tatrami Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu (CEBZ).

Samotný zámer už predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) v dvoch variantoch pre dve lokality, a to Poprad – Matejovce a Gánovce. Práve v Poprade sa ešte v polovici tohto roka živo diskutovalo o zámere spoločnosti, Matejovčania vo svojej mestskej časti toto centrum nechceli.

Nepresvedčilo ich v júni ani stretnutie so zástupcami spoločnosti. Ide pritom o rozsiahlu investíciu, celkové náklady stavby podľa predloženého zámeru predstavujú približne 35 miliónov eur.

Zhodnotenie aj vytriedenie

V centre plánuje spoločnosť zhodnocovať ostatné, nie nebezpečné odpady, mechanickou úpravou a zhodnocovať vybrané druhy biologicky rozložiteľných odpadov biologickými postupmi. Realizáciu činnosti navrhuje v dvoch zariadeniach.

V prvom by sa vykonávala mechanická úprava zmesového komunálneho odpadu s ročnou kapacitou 100-tisíc ton pre účel mechanického spracovania a vytriedenia zložiek odpadu pre následné zhodnotenie. V druhom zhodnotenie biologicky rozložiteľných odpadov s ročnou kapacitou 60-tisíc ton.

Zníženie odpadu

Cieľom zámeru je zvýšenie podielu zhodnotenia odpadu, čo podľa spoločnosti povedie k významnému zníženiu odpadu zneškodneného skládkovaním.

Realizácia navrhovanej činnosti vyplýva z nových legislatívnych požiadaviek odpadového hospodárstva, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. januára 2023, prispieva k prechodu na obehové hospodárstvo a plneniu národných cieľov o dekarbonizácií,“ uvádza sa v zámere.

Spoločnosť už skôr informovala, že výstupným produktom biologického zhodnotenia bude biometán, ktorý dokáže nahradiť fosílny zemný plyn v energetike, priemysle a doprave.

Posilnenie energetickej nezávislosti

Posilnenie výroby biometánu je v súlade s prijatou iniciatívou na štátnej a európskej úrovni za účelom posilnenia energetickej nezávislosti a bezpečnosti dodávok,“ píše sa ďalej v zámere.

Investorom a užívateľom stavby bude podľa zámeru spoločný podnik zriadený v spolupráci medzi skupinou Brantner a Slovenským plynárenským priemyslom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.