Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SÚDY: Podnikateľ Ignác I. čaká na nový rozsudok v kauze Transpetrol

Anna Záborská zo žilinského krajského súdu dnes TASR povedala, že termín hlavného pojednávania súd určí začiatkom marca. Okrem Ignáca I. v tomto prípade odsúdili aj ďalších päť ľudí. Tí dostali tresty od troch rokov a 10 mesiacov až po deväť rokov spolu s peňažnými trestami od 20.000 do 30.000 eur.

Kauza Transpetrol sa začala v roku 1995, keď si spoločnosť ILaS Vranov nárokovala od štátu odškodnenie zhruba 1,42 milióna eura za neoprávnené zadržiavanie nehnuteľnosti zo strany daňového úradu. Po sérii mnohých právnych rozhodnutí získala spoločnosť CSI-CD na jeseň 1998 na základe exekučného príkazu 34-percentný štátny podiel v Transpetrole, ktorý mal vtedy nominálnu hodnotu presahujúcu 19,91 milióna eur. To bolo niekoľkonásobne viac ako hodnota spomínanej pohľadávky. Vzápätí boli akcie Transpetrolu prevedené na viacero súkromných spoločností. Krátko po tom Ministerstvo financií SR koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu

Ignác I. má okrem obžaloby na žilinskom súde na krku aj ďalšie obvinenie z podvodu. Začiatkom novembra 2009 polícia informovala, že Úrad boja proti korupcii obvinil dve osoby z trestného činu podvodu formou spolupáchateľstva. Jednou bol Ignác I. a druhou Ján H., ktorí podľa polície predstierali, že sú oprávnení konať za Transpetrol. Údajne podpísali exekútorský zápis, v ktorom spoločnosť Transpetrol uznala neexistujúci dlh voči českej spoločnosti vo výške takmer 13 miliónov eur a súhlasila s vykonaním exekúcie. K vyplateniu sumy nedošlo. Policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová pre TASR uviedla, že vyšetrovanie tohto prípadu zatiaľ nebolo ukončené a ďalšie informácie podľa nej nie je možné poskytnúť.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.