Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SÚDY: Duckého zmenka na miliardu českých korún je neplatná, SPP platiť nemusí

„Napadnutý rozsudok je vecne správny,“ skonštatovala predsedníčka odvolacieho senátu. Spoločnosť Bolzano Enterprised Ltd. so sídlom na Britských panenských ostrovoch bude navyše musieť zaplatiť právnikom SPP trovy konania vo výške viac ako 92.000 eur. Dnešný verdikt súdu je konečný, odvolanie voči nemu nie je prípustné.

„Dvojitý údaj splatnosti na zmenke ju robí absolútne neplatnou,“ citovala z rozsudku vlani v októbri sudkyňa okresného súdu a tým dala za pravdu tvrdeniam právneho zástupcu SPP. Zároveň uviedla, že zmenka je premlčaná. SPP považuje všetky takzvané Duckého zmenky za podvodné. Jeho právny zástupca podal voči žalobe v konaní na prvostupňovom súde desať námietok. Argumentoval najmä verdiktom Najvyššieho súdu (NS) SR z 1. apríla 2009. Ten potvrdil rozhodnutie bratislavského Krajského súdu z decembra 2008, keď vyhlásil podobnú zmenku na jednu miliardu českých korún za neplatnú. Zmenka „na videnie“, ktorá sa prepláca na základe predloženia, mala dopísaný aj dátum splatnosti a to z nej podľa súdu urobilo bezcenný papier. Zároveň, zmenka „na videnie“ je splatná len do jedného roka od vystavenia. Zmenku, ktorou sa dnes zaoberal súd, podpísal Ducký v októbri 1998.

Prokuratúra 12. mája tohto roku úspešne obhájila na NS SR mimoriadne dovolanie v prípade inej takzvanej Duckého zmenky na 400 miliónov korún. Podľa hovorkyne generálneho prokurátora Svetlany Močkovej si spomínanú zmenku uplatňovala spoločnosť DRAFT – OVA, a.s., Opava, Česká republika. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal mimoriadne dovolanie 10. júna 2009. Krajský súd v Bratislave totiž predtým 28. apríla rozhodol, že spomínaná zmenka je platná a SPP má poslať peniaze českej spoločnosti.

„Podanie mimoriadneho dovolania proti rozsudku Okresného súdu Bratislava V z 21. mája 2007 a rozsudku Krajského súdu v Bratislave z 28. apríla 2009 bolo podľa generálneho prokurátora nevyhnutné v záujme zabezpečenia ochrany práv, keďže rozhodnutia súdov sú vykonateľné a vykonaním rozsudku hrozí značná hospodárska škoda, ako aj iný vážne nenapraviteľný následok,“ informovala vlani v júni TASR hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Bývalého generálneho riaditeľa SPP a exministra hospodárstva Jána Duckého zavraždili 11. januára 1999. Z vraždy obžalovali Ukrajinca Olega K. Trestné stíhanie v tejto veci bolo 22. júla tohto roku odovzdané ukrajinským orgánom.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.